Lidhje

Stuhia: Ndalohet udhëtimi në Nju Jork


Kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut, Bill de Blasio ndaloi udhëtimet jo urgjente në qytet, pas orës 2:30 pasdite, ndërsa stuhia masive vazhdon në pjesën lindore të Shteteve të Bashkuara duke krijuar kushte që meteorologët i kanë konsideruar me rrezik për jetën.

Zoti de Blasio bëri thirrje gjithashtu thirrje për mbylljen e dyqaneve dhe restoranteve.

Ai shtoi se ata që nuk largohen nga rrugët, mund të përballen me arrestim.

Stuhia Jonas goditi rëndë një pjesë të madhe të Shteteve të Bashkuara me një trashësi prej 60 centimetrash borë në zonën e Uashingtonin.

Deri në 85 milionë veta janë në zonën ku po kalon stuhia dhe qindar dhe mijëra persona janë pa energji elektrike dhe mijëra të tjerë janë bllokuar pasi stuhia paralizoi trafikun rrugor, hekurudhor dhe ajror përgjatë bregut lindor të Shtetet të Bashkuara.

Sipas parashikimeve të motit, bora do të vazhdojë deri në orët e para të së dielës, duke e kthyer stuhinë ndër më të mëdhatë e regjistruara ndonjëherë.

Banorëve u është bërë thirrje të mos dalin jashtë, ndërsa era intensifikohet dhe arrin shpejtësinë 80 km në orë duke e bërë udhëtimin edhe më të rrezikshëm.

Për Uashingtonin, duket se vala më e vështirë ka kaluar, megjithëse bora vazhdon me një trashësi dëbore prej 58 centimetrash në Poolesville të Merilendit, në veri të kryeqytetit të vendit.

Shkollat u mbyllën të premten jo vetëm në Uashington dhe në Virginia dhe Maryland. Edhe zyrat federale u mbyllën dje në mesditë. Autoritetet madje mbyllën edhe sistemin e transportit publik, një masë e jashtëzakonshme.

Kjo stuhi mund të jetë një nga 10 më të fuqishmet që është regjistruar ndonjëherë në qytet.

Të paktën nëntë persona kanë vdekur deri tani në gjithë vendin si rezultat i stuhisë që po zhvendoset ngadalë dhe që ka prekur një rajon nga Georgia në New England.

Në 10 shtete është shpallur gjendja e jashtëzakonshme.

Në shkallë vendi, të paktën 6,300 fluturime u anulluan dhe mijëra të tjera patën vonesa.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG