Lidhje

SHBA, sanksione të mundshme shtesë ndaj Venezuelës


Sipas n zyrtari lartë amerikan ditët e ardhshme administrata Trump do vendosë saksione tjera ndaj Venezuelës.

Përfaqësuesi Special për Venezuelën Elliott Abrams tha gjithashtu se këtë javë Uashingtoni do sjellë për votim përpara Këshillit Sigurimit Kombeve Bashkuara një projekt-rezolutë, bën thirrje për lejimin e hyrjes ndihmave humanitare vend.

Ministri i Jashtëm i Venezuelës Jorge Arreaza, i bëri thirrje anëtarëve Këshillit Sigurimit miratojnë një rezolutë refuzon përdorimin e forcës ndaj vendit tij.

"Është e pabesueshme, por siç i thashë zotit Elliott Abrams, gjatë takimit fundit patëm këtu Nju Jork York, grushti i shtetit dështoi. Tani është koha për mbledhur mendjen, të respektohet e drejta ndërkombëtare dhe kushtetuta venezueliane", tha ai.

Të hënën nënpresidenti amerikan Mike Pence njoftoi vendosjen e sanksioneve kundër katër guvernatorëve Venezuelës të cilët mbështesin Nicolas Maduron.

Zoti Pence shtoi se Shtetet e Bashkuara do ofrojnë një ndihmë shtesë vlerën e 56 milionë dollarëve për vendet e Amerikës Latine cilët po kujdesen për shumë se 3 milionë venezueljanë janë larguar nga vendi nga viti 2015.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG