Lidhje

“USS Ronald Reagan” arrin në Japoni


Një nga aeroplanmbajtëset më moderne amerikane u ankorua në brigjet japoneze, një tregues për zgjerimin e lidhjeve ushtarake mes Uashingtonit dhe Tokios.

Anija me energji bërthamore “USS Ronald Reagan” u prit sot me ceremoni nga zyrtarët japonezë, në portin Yokosuka.

Në ceremoni foli Sekretari amerikan i Marinës Ray Mabus, i cili tha se simbolika e pranisë së saj nuk mund të ekzagjerohet.

Anija gjigande “USS Ronald Reagan” është vetëm njëra prej 10 aeroplanmbajtëseve amerikane me energji bërthamore. Ajo zëvendëson aeroplanmbajtësen “USS George Washington”, e cila po kthehet në Shtetet e Bashkuara për t’u riparuar dhe modernizuar.

Përmes një deklarate, Ministria e Jashtme e Japonisë e mirëpriti mbërritjen e anijes së re, duke thënë se ajo “do të kontribuojë në sigurinë e Japonisë dhe ruajtjen e paqes dhe sigurisë në rajon.”

XS
SM
MD
LG