Lidhje

Ceremonia e lamtumirës për Vaçe Zelën


Ceremoni lamtumire për Vaçe Zelën
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:53 0:00

Ceremoni lamtumire për Vaçe Zelën

Në Tiranë mijëra qytetarë u mblodhën sot për t’i dhënë lamtumirën e fundit një prej figurave simbol të muzikës shqiptare, Vace Zelës, e cila u nda nga jeta dy ditë më parë në moshën 74 vjecare

Lule të shumta mbuluan arkivolin me trupin e saj në dalje nga Teatri i Operas dhe Baletit ku u zhvilluan homazhet në nderim të artistes që la shenjë përgjatë disa dekadave në skenën shqiptare. Në vend të muzikës funebre në sfond ishin këngët dhe zëri i Vace Zelës, ndërsa trupi u vendos në skenën ku ajo kishte thyer rekordet me 12 cmime të para në Festivalet e Këngës në RadioTelevizion.
Ceremoni lamtumire për Vaçe Zelën
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:53 0:00

Për t’i dhënë lamtumirën artistes së madhe ishin për homazhe autoritetet më të larta shtetërore dhe politike të vendit, personalitete të artit dhe kuturës shqiptare por dhe qindra njerëz të thjeshtë, qytetarë të cilët kërkon t’i bënin respektet e fundit Vace Zelës, zëri i magjishëm i së cilës, konsiderohet i papërsëritshëm.

Vace Zela dominoi skenën e muzikës shqiptare për disa dekada,duke lënë pas këngë të cilat kanë mbetur si himne muzikore edhe sot e kësaj dite. Në repertorin e saj gjenden nga këngët popullore tek ato të muzikës së lehtë, apo baladat. Prej vitesh ajo jetonte në Zvicër ku luftoi gjatë me sëmundjen, ndërsa kishte lënë ament që të prehej në atdheun e saj.
XS
SM
MD
LG