Lidhje

Vdes Paul Allen, bashkëthemelues i Microsoftit


Vdiq në moshën 65 vjeçare bashkëthemeluesi i Microsoft-it Paul Allen.

Ai dhe miku i tij Bill Gates themeluan kompaninë teknologjike më shumë se 40 vite më parë. Allen vdiq nga kanceri i gjendrave limfatike, sëmundje prej së cilës vuante prej rreth një dekade.

Bill Gates u shpreh tejet i dëshpëruar nga vdekja e një prej miqve të tij më të vjetër dhe më të dashur siç e konsideroi ai Paul Allen-in.

Një pjesë të madhe të parave që fitonte Paul Allen i përdorte për filantropi. Ai ishte një miliarder që kishte në pronësi Ligën Kombëtare të Futbollit të Siatëllit Seahawks si dhe ekipin profesionist të basketbollit NBA të Portlendit Trail Blazers.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG