Lidhje

Venezuela një javë para zgjedhjeve


Dy pretendentët presidencialë në Venezuelë hyjnë në javën e fundit të fushatës sot para se të zgjidhet pasuesi i ish-presidentit Hugo Chavez. Mijëra përkrahës morën pjesë në tubimet e të dy kandidatëve të shtunën.

Presidenti në detyrë Nicolas Maduro risiguroi përkrahësit e tij në shtetin e Amazonës se vizioni i zotit Chavez nuk do të humbasë.

Kandidati i opozitës Henrique Capriles, i cili radhitet pas Maduros në anketat e opinionit i tha një grupi përkrahësish në shtetin Falcon se do të luftojë korrupsionin dhe do të mbrojë programet sociale.

Capriles humbi ndaj zotit Chavez në zgjedhjet e tetorit.
XS
SM
MD
LG