Lidhje

Vritet një deputete britanike


FILE - Batley and Spen MP Jo Cox is seen in Westminster May 12, 2015.

Në Britani, fushata për referendumin e javës së ardhshme mbi BE-në është pezulluar, pas lajmit se një deputete kryesore e parlamentit ka humbur jetën pasi u qëllua me armë zjarri.

Jo Cox, deputete 41-vjeçare e Partisë Laburiste të opozitës dhe nënë e dy fëmijëve fillimisht u plagos dhe u la në trotuar pranë qytetit Leeds të Anglisë veriore.

Policia në Uest Jorkshër tha se ka arrestuar një 52-vjeçar pas incidentit.

Grupi “The Stronger in Europe” tha se kishte "pezulluar të gjithë fushatën për ditën e enjte.”

Kryeministri britanik, David Cameron tha se ka anuluar një fjalim pro qëndrimit në BE që do të mbante në Gjibraltar.

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG