Lidhje

Kryeministri Vuçiç përpiqet të risigurojë publikun


Kryeministri serb Aleksandar Vuçiç siguroi publikun të dielën, një ditë pas zbulimit të një sasie armatimesh të fshehura pranë shtëpisë së tij, gjë që e detyroi policinë të evakuonte kryeministrin së bashku me familjen e tij.

Armatimet, granata dore, një raketë lëshues portativ, një pushkë snajper dhe municione, u gjetën të fshehura në shkurre pranë një kryqëzimi ku autokolona e kryeministrit e ul shpejtësinë ndërsa i drejtohet shtëpisë së tij.

Kryeministri tha se gjetja e armëve nuk duhet cilësuar si përpjekje për atentat.

“Problemi i vetëm që kam parë është se rojet e mia personale, njerëzit që u besoj më së shumti, më kanë thënë se ishte vendi ideal. Nëse dikush i ka lënë armët atje aksidentalisht apo jo, nuk e di. Siç më kanë thënë, ky ishte vendi ideal për të kryer një gjë të tillë. Supozoj se dikush la diçka aty në mënyrë aksidentale.”

Serbia është e mbushur me armë të paligjshme të mbetura nga luftrat ballkanike të viteve 90-të dhe nuk është e pazakontë që njerëzit të hedhin municionet për të shmangur problemet me policinë.

Kryeministri serb tha të dielën se analizat e ADN-së mund të tregojnë nëse municionet kanë lidhje me diçka më të rëndë, sukurse kanë sugjeruar zyrtarë të lartë të qeverisë.

Zbulimi i së shtunës ndodh 13 vjet pas atentatit të ish kryeministrit të atëhershëm Zoran Xhinxhiç, i cili u vra me snajper jashtë zyrës së tij në qendër të Beogradit.

Zoti Xhinxhiç ishte kreu i parë qeveritar i zgjedhur në rrugë demokratike në Serbi që nga rrëzimi i udhëheqësit nacionalist Slobodan Milosevic, i cili vdiq më pas në burg ndërsa po gjykohej për krime lufte në Ballkan.

XS
SM
MD
LG