Lidhje

Xhubleta e Malësisë së Madhe dhe Dukagjinit


Xhubleta e grave të Malësisë së Madhe dhe Dukagjinit konsiderohet si veshja më e vjetër, me një pasaportë më se 4 mijë vjeçare. Deri në fundin e viteve 60 të shekullit të kaluar, xhubleta ishte veshja e përdorimit të përditshëm në malësitë e Alpeve Shqiptare. Por, pas kësaj periudhe, qeveria komuniste ndaloi përdorimin e saj në emër të emancipimit të grave dhe vajzave.

Xhubleta e Malësisë së Madhe dhe Dukagjinit
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:23 0:00

XS
SM
MD
LG