Lidhje

Partitë shqiptare në zgjedhjet e Malit të Zi


Në zgjedhjet parlamentare të 16 tetorit në Mal të Zi, forcat politike shqiptare garojnë në tri lista zgjedhore. Analistët shqiptarë vlerësojnë se kjo ndarje mund të ndikojë në përçarjen dhe copëtimin e elektoratit, duke minimizuar përfaqësimin politik të shqiptarëve në Parlamentin e Malit të Zi. Edhe këto zgjedhje parlamentare do të mbahen me kodin e vjetër zgjedhor, që cilësohet si i papërshtatshëm, pasi komunitetit shqiptar i takojnë më shumë vende në parlament, sepse përbëjnë 5% të popullsisë në Mal të Zi.

Partitë shqiptare në zgjedhjet parlamentare në Malin e Zi
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:54 0:00

XS
SM
MD
LG