Lidhje

Zonja e Parë Michelle Obama përfundon vizitën në Kinë


Zonja e Parë e SHBA, Michelle Obama, i dha fund qëndrimit një-javor në Kinë me një vizitë tek një qendër e madhe kërkimore për arinjtë Panda dhe me një drekë në një restorant tibetian.

Zonja Obama, bashkë me nënën dhe dy vajzat e saj u përshëndetën nga studentët, përmes një ceremonie tardicionale tibetiane.

Të drejtat e Tibetit janë një çështje e ndjeshme për qeverinë kineze dhe atë amerikane.

Zonja Obama po ashtu vizitoi arinjtë panda në rezervatin Chengdu, para se të nisej për t’u kthyer në Shtetet e Bashkuara.

Presidenti Obama priti muajin e kaluar në Uashington udhëheqësin shpirtëror të Tibetit, Dalai Lama. Pekini e kundërshtoi këtë veprim, pasi e konsideron Dalai Lamën si separatist.
XS
SM
MD
LG