Lidhje

8 të zhdukur pas rrëshqitjes së dheut në Zvicër


Të paktën 8 persona rezultojnë të zhdukur në Zvicër pas një rrëshqitjeje masive dheu që detyroi evakuimin e një fshati në alpet zvicerane.

Sipas autoriteteve, mes të zhdukurve ka shtetas gjermanë, austriakë dhe zviceranë.

Rrëshqitja e dheut goditi një luginë të largët, duke sjellë me vete rreth 4 milionë metër kub baltë e gurë në fshatin Bondo, pranë kufirit me Italinë. Të paktën 200 persona u evakuuan.

Pavarësisht nga kërkimet e vazhdueshme, ndihmuar edhe nga helikopterë të ushtrisë, policia njoftoi se nuk po gjen dot vendndodhjen e tetë personave të zhdukur.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG