Lidhje

Zyrtarët indianë kanë gjetur një thesar me vlerë prej miliarda dollarësh

  • Zëri Amerikës

Zyrtarët indianë kanë gjetur një thesar me vlerë prej miliarda dollarësh

Zyrtarët indianë kanë gjetur një thesar të fshehur me vlerë prej miliarda dollarësh në një tempull në jug të Indisë.

Në depot nëntokësore të tempullit janë zbuluar diamantë, smeraldë si dhe monedha ari, argjendi dhe figurina. Tempulli i shekullit të 16 i përkiste ish sundimtarëve të mbretërisë Travancore, në jug të shtetit Kerala.

Pas njoftimeve për zbulimin e thesarit të shtunën, rreth tempullit u vendosën qindra policë të armatosur dhe u instaluan detektorë metali.

Zyrtarët thanë se tani për tani mendoshet se thesari ka një vlerë prej rreth 11,2 miliard dollarësh.

XS
SM
MD
LG