Lidhje

Prishtina përgatitet për marrjen e përgjegjësive nga EULEX-i

  • Leonat Shehu

Në Kosovë, qeveria tha se po bënë përgatitjet për hartimin e planit për kalimin e përgjegjësive nga Misioni i Bashkimit Evropian për sundimin e ligjit tek institucionet vendase dhe përmbylljen e mandatit të këtij misioni.

Ky pohim pasoi rezolutën e së enjtes të miratuar në parlamentin e Kosovës, nëpërmjet së cilës bëhet thirrje për përfundimin e këtij mandati nga qershori i vitit të ardhshëm.

Kundër këtyre planeve reaguan zyrtarët serbë, sipas të cilëve largimi i EULEX-it do të nuk do të lejonte zbatimin e marrëveshjeve të arritura në bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë.

Gabim i serverit

Oops, as you can see, this is not what we wanted to show you! This URL has been sent to our support web team to the can look into it immediately. Our apologies.

Please use Search above to see if you can find it elsewhere

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG