E shtunë, 13 shkurt, 2016

  Lajme

  Ehud Barak largohet nga politika

  x
  Ministri izraelit i Mbrojtjes, Ehud Barak, po largohet nga politika.

  Ai bëri sot të njohur njoftimin e papritur, se nuk do të kandidojë në zgjedhjet e janarit, por se do të qëndrojë në postin e tij deri në formimin e një qeverie të re.

  70-vjeçari Barak, i cili ka qenë kryeministër i Izraelit, tha se e ka lodhur së tepërmi jeta polike dhe se do që të shpenzojë më tepër kohë me familjen e tij. Ai po ashtu tha se dëshironte t’i linte më tepër vend të tjerëve të kenë poste udhëheqëse.

  Kryeministri Benjamin Netanjahu tha se ai e respekton vendimin  e zotit Barak dhe se vlerëson kontributet e tij në sigurinë e shtetit. Ehud Barak themeloi Partinë e Pavarësisë të qendrës së majtë, pasi u largua nga Partia e Punës në vitin 2011.

  Ai u bë një aleat i ngushtë me zotin Netanjahu gjatë viteve të fundit, por marrëdhëniet mes tyre u tensionuan për shkak të mendimeve të ndryshme lidhur me sigurimin e mbështetjes nga Shtetet e Bashkuara për strategjinë e Izraelit ndaj Iranit.
  Ky forum është mbyllur
  Komente
       
  Në këtë forum nuk ka ende komente. Bëhuni i pari që komentoni

  Ditari

  Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
  Ditarii
  X
  13.02.2016
  Emisioni televiziv Ditari sjell pranë jush lajmet më të fundit nga bota, korrespondencat nga rajoni, intervista dhe analiza me tema nga më të larmishmet. Ju mund të gjeni gjithashtu të rejat e fundit nga mjekësia dhe shkenca, si edhe nga bota e artit.

  LAJME

  SHBA përforcon mbështetjen për Evropën

  Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, tha se SHBA ka një “interes të thellë” në fuqizimin e Evropës përballë tensioneve të reja me Rusinë dhe fluksit të papreçedent të refugjatëve
  Më tepër

  Ndikimi rus në Ballkan

  Vëzhguesit thonë se propaganda, organizatat dhe shoqatat kulturore ruse kanë shtuar praninë në Serbi, Mal të Zi, Shqipëri dhe Maqedoni
  Më tepër

  SHBA, kurset e trajnimit dhe tregu i punës

  Një qendër trajnimi në Merilend, u mëson studentëve profesione që i ndihmojnë të gjejnë vende pune
  Më tepër

  Aktoret e reja për çmimin Oskar

  Aktoret e nominuara për çmimin Oskar janë të moshës së re, të talentuara dhe konkurruese
  Më tepër

  Mbrojtja e Kripores së Ulqinit

  Nga kjo çështje do të varen edhe bisedimet e mëtejshme të Malit të Zi me Brukselin
  Më tepër

  FOTO E DITËS

  Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
  • Thousands of faithful are coming to the Basilica of Our Lady of Guadalupe where Pope Francis will celebrate Mass on Feb. 13, Mexico City. (C. Mendoza/VOA)
  • Security was tight days ahead of the papal visit, Mexico City. (C. Mendoza/VOA)
  • Images of Pope Francis are plastered all over Mexico City. (C. Mendoza/VOA)
  • A statue of Pope John Paul is seen near the Basilica of Our Lady of Guadalupe, Mexico City. (C. Mendoza/VOA)
  • Women drop off flowers at the Basilica of Our Lady of Guadalupe ahead of the papal visit, Mexico City. (C. Mendoza/VOA)
  • Pilgrims of all ages make their way to the Basilica of Our Lady of Guadalupe to see Pope Francis, Mexico City. (C. Mendoza/VOA)

  Interaktive

  Nuk keni telefon inteligjent?
  Nuk ka problem!
  Shkarkoni falas aplikacionin e VOA në telefonin tuaj.

   Shkarkoni aplikacionin mobil për tipin e telefonit tuaj.