E premte, 28 gusht, 2015

Lajme / Bota

Luftime në periferi të Damaskut

x
Në Siri, trupat e qeverisë dhe forcat kryengritëse zhvilluan sot luftime në periferi të Damaskut dhe në afërsi të qytetit Aleppo.

Trupat e qeverië bombarduan me avionë lagjet lindore të kryeqytetit dhe zonat që mbahen nga kryengritësit në Aleppo, qendër tregtare e vendit.

Autoritetet njoftuan mbylljen e aeroportit të Aleppos për shkak të sulmeve të kryengritësve. Observatori sirian për të Drejtat e Njeriut me qendër në Britani njoftoi për luftime të ashpra rreth një baze të ushtrisë siriane, pjesë e forcës për mbrojtjen e aeroportit.

Aktivistët anti-qeveritarë gjithashtu njoftuan për luftime të ashpra në periferinë Daraya të Damaskut, avionët sirianë bënë bombardime. Mediat e kontrolluara nga qeveria thanë se në Daraya dhe zonat përreth trupat vranë "me dhjetëra terroristë", sic i quajtën ato.

Kryengritësit sirianë janë duke u përpjekur për të larguar presidentin Bashar al-Asad. Aktivistët thonë se 45.000 njerëz janë vrarë në konfliktin që filloi me protesta paqësore anti-qeveritare në mars 2011.
Ky forum është mbyllur
Komente
     
Në këtë forum nuk ka ende komente. Bëhuni i pari që komentoni

Ditari

Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.

LAJME

Manovra ushtarake SHBA - K. e Jugut

Manovrat pasojnë disa ditë tensionesh mes Koresë së Veriut dhe asaj të Jugut.
Më tepër

Studentët dhe debati mbi imigracionin

Thirrjet për deportimin e emigrantëve të paligjshëm janë shqetësuese për studentët pa dokumente
Më tepër

Mustafa: marrëveshjet me Serbinë, të nevojshme

Katër marrëveshje, mes tyre edhe ajo për asociacionin e komunave me shumicë serbe, kanë nxitur kundërshtimin e partive opozitare.
Më tepër

10 vjet pas uraganit Katrina

Gjendja e ekonomisë në qytetin Nju Orlinsnjë dekadë pas përmbytjes shkatërrues
Më tepër

Bashkitë, sfida e mbetjeve urbane

Ekspertët thonë se kërkohet unifikim i shërbimeve për mbetjet urbane dhe më shumë mbështeje nga qeveria qendrore
Më tepër

FOTO E DITËS

Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
  • Migrants wait for Macedonian police to allow them to cross at the border line between Greece and Macedonia near the town of Gevgelija.
  • South Korean army's Surion helicopter fires flare shells during the South Korea-U.S. joint military live-fire drills at Seungjin Fire Training Field in Pocheon, near the border with North Korea.
  • Stairs are all that remain of a house that once stood before Hurricane Katrina struck 10 years ago, Waveland, Mississippi.
  • An Indian Army soldier faints during a ceremony to commemorate the 50th anniversary of a war between India and Pakistan, at the India Gate war memorial in New Delhi.
  • A masked Kurdish boy sits in front of a barricade that blocks a road in Van, eastern Turkey, Aug.27, 2015.
  • A dog stands on a street covered with ash from the Cotopaxi volcano in Mulalo, south of Quito, Ecuador, Aug. 27, 2015.
  • A Naga sadhu, or a Hindu holy man, rubs ash onto his body before a procession during Kumbh Mela or the Pitcher Festival in Trimbakeshwar, India, Aug. 27, 2015.
  • A group of hikers are silhouetted against the moon in Tijuana, Mexico, Aug. 27, 2015.
  • Malaysian armed services personnel take part in rehearsals for upcoming National Day celebrations at the Independence Square in Kuala Lumpur.
  • A two-year-old orangutan hugs its mother, who is recovering after a health examination at Kao Pratubchang Conservation Center in Ratchaburi, Thailand, Aug. 27, 2015.

Interaktive

Nuk keni telefon inteligjent?
Nuk ka problem!
Shkarkoni falas aplikacionin e VOA në telefonin tuaj.

 Shkarkoni aplikacionin mobil për tipin e telefonit tuaj.