E shtunë, 29 gusht, 2015

Lajme / SHBA

Betejë e re për tavanin e borxhit

x
Ligjvënësit amerikanë po paraqesin qëndrimet e tyre në prag të një tjetër beteje politike mbi problemet buxhetore të vendit.

Udhëheqësi republikan i Senatit, Mitch McConnell, paralajmëroi sot se partia e tij nuk do të konsiderojë rritje të mëtejshme të taksave, duke u shprehur në një emision të rrjetit televiziv ABC se "çështja e taksave ka përfunduar."

Ai tha se Presidenti Obama dhe ligjvënësit tani duhet të përqëndrohen tek shkurtimi i shpenzimeve qeveritare, duke e quajtur "varësinë ndaj shpenzimeve” të Uashingtonit problemin më të madh të vendit.

Por udhëheqësja demokrate në Dhomën e Përfaqësuesve tha se ligjvënësit duhet të rrisin më tepër të ardhurat.

Kryetarja e pakicës demokrate në Dhomën e Ulët të Kongresit, Nancy Pelosi, tha për rrjetin televiziv CBS se diskutimet rreth taksave nuk mund të përjashtohen. Ajo shtoi se ligjvënësit duhet t’i japin fund lehtësimeve fiskale për grupet e interesit dhe industritë që nuk kanë nevojë për to.
Ky forum është mbyllur
Komente
     
Në këtë forum nuk ka ende komente. Bëhuni i pari që komentoni

Ditari

Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
Ditarii
X
29.08.2015
Emisioni televiziv Ditari

LAJME

Të tjerë emigrantë shpëtohen nga një furgon në Austri

Ndër ta ishin edhe tre fëmijë të mitur në gjendje tepër të rëndë
Më tepër

10 vjetori i uraganit Katrina

Ish presidenti Bill Clinton do marrë pjesë në ceremonitë përkujtimore
Më tepër

Sulme ajrore të Turqisë mbi ISIS

Avionët luftarakë turq kryen sulmet e para ajrore si pjesë e koalicionit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara kundër grupit Shteti Islamik në Siri
Më tepër

Klement Tinaj - rruga e suksesit në Hollivud

Aktori i ri erdhi me familjen nga Shqipëria në SHBA dhe karriera e tij ka lulëzuar në filmat “action”
Më tepër

Komuniteti romë në Francë

Eksperiment për integrimin e romëve në shoqëri
Më tepër

FOTO E DITËS

Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
  • Migrants wait for Macedonian police to allow them to cross at the border line between Greece and Macedonia near the town of Gevgelija.
  • South Korean army's Surion helicopter fires flare shells during the South Korea-U.S. joint military live-fire drills at Seungjin Fire Training Field in Pocheon, near the border with North Korea.
  • Stairs are all that remain of a house that once stood before Hurricane Katrina struck 10 years ago, Waveland, Mississippi.
  • An Indian Army soldier faints during a ceremony to commemorate the 50th anniversary of a war between India and Pakistan, at the India Gate war memorial in New Delhi.
  • A masked Kurdish boy sits in front of a barricade that blocks a road in Van, eastern Turkey, Aug.27, 2015.
  • A dog stands on a street covered with ash from the Cotopaxi volcano in Mulalo, south of Quito, Ecuador, Aug. 27, 2015.
  • A Naga sadhu, or a Hindu holy man, rubs ash onto his body before a procession during Kumbh Mela or the Pitcher Festival in Trimbakeshwar, India, Aug. 27, 2015.
  • A group of hikers are silhouetted against the moon in Tijuana, Mexico, Aug. 27, 2015.
  • Malaysian armed services personnel take part in rehearsals for upcoming National Day celebrations at the Independence Square in Kuala Lumpur.
  • A two-year-old orangutan hugs its mother, who is recovering after a health examination at Kao Pratubchang Conservation Center in Ratchaburi, Thailand, Aug. 27, 2015.

Interaktive

Nuk keni telefon inteligjent?
Nuk ka problem!
Shkarkoni falas aplikacionin e VOA në telefonin tuaj.

 Shkarkoni aplikacionin mobil për tipin e telefonit tuaj.