E dielë, 14 shkurt, 2016

  Lajme / SHBA

  Teksas - të shtëna në kolegj, 3 të plagosur

  Policia thotë se dy persona të armatosur të dyshuar u arrestuan.

  lone star
  lone star
  Tre persona janë plagosur pas të shtënave në një kolegj në veri të Houstonit, Teksas.
   
  Policia thotë se dy njerëz, njëri prej të cilëve ishte student, u grind të martën në kolegjin Lone Star dhe nxori armët.
   
  Një nga sulmuesit është plagosur dhe dy kalimtarë u goditën gjithashtu. Është e paqartë nëse ndonjë prej tyre është plagosur rëndë.
   
  Policia thotë se dy persona të armatosur të dyshuar u arrestuan.
   
  Të shtënat e së martës erdhën ndërsa Amerika është përfshirë në një debat mbi kontrollin e armëve pas masakrës së 20 fëmijëve të shkollës fillore në Konektikat në muajin dhjetor.
   
  Presidenti Barack Obama ka bërë thirrje për ligje më të forta ndaj armëve, ndërsa kundërshtarët thonë se Kushtetuta u garanton atyre të drejtën për t'u armatosur.
  Ky forum është mbyllur
  Komente
       
  Në këtë forum nuk ka ende komente. Bëhuni i pari që komentoni

  Ditari

  Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
  Ditarii
  X
  13.02.2016
  Emisioni televiziv Ditari sjell pranë jush lajmet më të fundit nga bota, korrespondencat nga rajoni, intervista dhe analiza me tema nga më të larmishmet. Ju mund të gjeni gjithashtu të rejat e fundit nga mjekësia dhe shkenca, si edhe nga bota e artit.

  LAJME

  Vdes Scalia, anëtar i Gjykatës së Lartë të SHBA

  Antonin Scalia, 79 vjeç, vdiq nga shkaqe natyrore në Cibolo Creek Ranch, një vendpushim i Teksasit
  Më tepër

  SHBA përforcon mbështetjen për Evropën

  Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, tha se SHBA ka një “interes të thellë” në fuqizimin e Evropës përballë tensioneve të reja me Rusinë dhe fluksit të papreçedent të refugjatëve
  Më tepër

  Ndikimi rus në Ballkan

  Vëzhguesit thonë se propaganda, organizatat dhe shoqatat kulturore ruse kanë shtuar praninë në Serbi, Mal të Zi, Shqipëri dhe Maqedoni
  Më tepër

  SHBA, kurset e trajnimit dhe tregu i punës

  Një qendër trajnimi në Merilend, u mëson studentëve profesione që i ndihmojnë të gjejnë vende pune
  Më tepër

  Aktoret e reja për çmimin Oskar

  Aktoret e nominuara për çmimin Oskar janë të moshës së re, të talentuara dhe konkurruese
  Më tepër

  FOTO E DITËS

  Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
  • Thousands of faithful are coming to the Basilica of Our Lady of Guadalupe where Pope Francis will celebrate Mass on Feb. 13, Mexico City. (C. Mendoza/VOA)
  • Security was tight days ahead of the papal visit, Mexico City. (C. Mendoza/VOA)
  • Images of Pope Francis are plastered all over Mexico City. (C. Mendoza/VOA)
  • A statue of Pope John Paul is seen near the Basilica of Our Lady of Guadalupe, Mexico City. (C. Mendoza/VOA)
  • Women drop off flowers at the Basilica of Our Lady of Guadalupe ahead of the papal visit, Mexico City. (C. Mendoza/VOA)
  • Pilgrims of all ages make their way to the Basilica of Our Lady of Guadalupe to see Pope Francis, Mexico City. (C. Mendoza/VOA)

  Interaktive

  Nuk keni telefon inteligjent?
  Nuk ka problem!
  Shkarkoni falas aplikacionin e VOA në telefonin tuaj.

   Shkarkoni aplikacionin mobil për tipin e telefonit tuaj.