E hënë, 02 maj, 2016

    Lajme / Evropë

    Drejtuesit e BE-së në Bruksel

    Ata hapin një takim dy-ditor të nivelit të lartë për buxhetin që ka ndarë bllokun me 27 vende, i cili përballet tashmë me krizë ekonomike

    x

    Drejtuesit e Bashkimit Evropian përgatiten sot për një takim të nivelit të lartë për buxhetin që ka ndarë bllokun me 27-vende që përballet tashmë me krizë ekonomike. Takimi dy-ditor hapet zyrtarisht sonte në Bruksel.
     

    Në një betejë që vendos shtetet e pasura kundër atyre që kërkojnë një buxhet më të madh të ndihmës, kryeministri britanik David Cameron ka kërcënuar të përdorë veton nëse nivelet e shpenzimeve rriten.  Buxheti i 2007-2013 është 1,28 trilionë dollarë ndërsa buxheti i ardhshëm do të mbulojë shpenzimet deri në vitin 2020.
     

    Buxheti shtatë-vjeçar financon programe për të nxitur bujqësinë dhe rritjen ekonomike në rajonet më pak të zhvilluara të bllokut dhe përbën rreth 1 përqind të prodhimit të brendshëm bruto të BE-së.
     

    Zoti Cameron, nën presion të vazhdueshëm nga skeptikët në partinë e tij konservatore, është mbështetësi kryesor i vendosjes së kufijëve të shpenzimeve. Ai mbështetet nga Hollanda, Suedia dhe në një farë pike edhe nga Gjermania. 
     

    Komisioni Evropian, krahu ekzekutiv i BE-së mbështet më shumë shpenzime, duke argumentuar se nismat ndër-kufitare do të ndihmojnë rritjen ekonomike dhe shtimin e vendeve të punës.
     

    16 prej vendeve më të rrezikuara financiarisht dhe ekonomikisht të BE-së kanë bashkuar forcat për të kundërshtuar shkurtimet në fondet e caktuara për rritjen ekonomike dhe zhvillimin. Vendet përfshijë jo vetëm shtetet tradicionalisht të varfra anëtare, shumica në Evropën Lindore, por edhe ato më të goditura nga kriza financiare, si Greqia, Portugalia dhe Spanja.

    Ky forum është mbyllur
    Komente
         
    Në këtë forum nuk ka ende komente. Bëhuni i pari që komentoni

    Ditari

    Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
    Ditarii
    X
    02.05.2016

    LAJME

    Leja e lindjes në Shtetet e Bashkuara

    Ndërsa Shtetet e Bashkuara nuk kanë një ligj federal për leje të paguar të lindjes, disa shtete po bëjnë përparim në këtë drejtim.
    Më tepër

    Tiranë, polemika qeveri-opozitë për bujqësinë

    Pesha e bujqësisë në prodhimin e brendshëm bruto ka rënë më tej, dhe eksportet janë më të ulëta se vendet fqinje.
    Më tepër

    Kosovë, kushtet në vendin e punës

    Zyrtarë të Inspektoratit të Punës thonë se gjatë vitit 2015 kanë humbur jetën 9 punëtorë, për shkak të mungesës së kushteve të punës
    Më tepër

    Shqetësimet e votuesve në Indiana

    Vendet e punës dhe tregëtia janë në krye të listës, ndërsa banorët e shtetit qendror bëhen gati për votimet paraprake të së martës
    Më tepër

    Viktima e parë në SHBA nga virusi Zika

    Kongresi ende nuk ka miratuar fonde për përballimin e virusit
    Më tepër

    FOTO E DITËS

    Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
    • U.S. President Barack Obama speaks at the White House Correspondents' Association annual dinner in Washington, April 30, 2016.
    • U.S. President Barack Obama, left, listens to comedian Larry Wilmore at the White House Correspondents' Association annual dinner in Washington, April 30, 2016.
    • From left, President Barack Obama and Carol Lee of The Wall Street Journal listen as guest host Larry Wilmore speaks at the annual White House Correspondents' Association dinner at the Washington Hilton in Washington, April 30, 2016.
    • U.S. Representative Debbie Wasserman of Florida, who also is chairwoman of the Democratic National Committee, attends a reception at the annual White House Correspondents' Association dinner at the Washington Hilton in Washington, April 30, 2016.
    • Larry Wilmore, left, guest host from Comedy Central, and first lady Michelle Obama listen to the National Anthem at the annual White House Correspondents' Association dinner at the Washington Hilton in Washington, April 30, 2016.
    • Former U.S. Secretary of State Madeleine Albright, right, confers with Alexis Keslinke, communications director for Albright Stonebridge Group, before the White House Correspondents Association dinner in Washington, April 30, 2016.
    • Congressman Joaquin Castro of Texas, left, and his identical twin, Secretary of Housing Julian Castro, chat with Sen. Chris Coons of Delaware at the White House Correspondents Association dinner in Washington, April 30, 2016. All three are Democrats.
    • Democratic U.S. presidential candidate Bernie Sanders and his wife, Jane, attend the White House Correspondents' Association annual dinner in Washington, April 30, 2016.
    • International Monetary Fund managing director Christine Lagarde heads to a reception at the annual White House Correspondents' Association dinner at the Washington Hilton in Washington, April 30, 2016.
    • Queen of Soul Aretha Franklin heads to a reception at the annual White House Correspondents' Association dinner at the Washington Hilton in Washington, April 30, 2016.
    • U.S. Defense Secretary Ash Carter and wife Stephanie attend the White House Correspondents' Association annual dinner in Washington, April 30, 2016.
    • Actress Emma Watson, actor Damian Lewis (left), who stars in the series "Homeland" and "Billions" attend the White House Correspondents' Association annual dinner in Washington, April 30, 2016.
    • From left, Tony Goldwyn, Shonda Rhimes and Kerry Washington arrive at the White House Correspondents' Association Dinner at the Washington Hilton Hotel in Washington, April 30, 2016.
    • Tracee Ellis Ross of the ABC sitcom "Blackish" poses at the White House Correspondents Association dinner at the Washington Hilton in Washington, D.C., April 30, 2016.

    Interaktive

    Nuk keni telefon inteligjent?
    Nuk ka problem!
    Shkarkoni falas aplikacionin e VOA në telefonin tuaj.

     Shkarkoni aplikacionin mobil për tipin e telefonit tuaj.