E shtunë, 13 shkurt, 2016

  Lajme / Bota

  Irak: 23 të vrarë nga një valë bombardimesh

  Askush nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmet

  x
  Autoritetet irakiane thanë se një valë bombardimesh në të gjithë vendin kanë lënë të paktën 23 viktima, gjatë asaj që duket të jetë një përpjekje e fundit nga ana e militantëve për të dëmtuar besimin tek forcat e sigurisë.

  Në sulmin e sotëm vdekjeprurës, kryengritësit vunë nën shënjestër disa shtëpi në qytetin e Musaibit, në jug të Bagdadit, duke vrarë shtatë persona.

  Në rrethin Karrada të Bagdadit, një makinë bombë shpërtheu pranë një grupi pelegrinësh shiitë, që ishin duke udhëtuar drejt qytetit të shenjtë të Qerbelasë për të respektuar traditat fetare shiite. Në këtë shpërthim u vranë 5 persona.

  Sulme me bomba vranë gjithashtu katër policë në qytetin verior të Kirkukut, një oficer në qytetin fqinj të Khormato Tuzit, dhe dy persona të tjerë në qytetin qendror të Hillahit.

  Askush nuk ka marrë përgjegjësi për sulmet.
  Ky forum është mbyllur
  Komente
       
  Në këtë forum nuk ka ende komente. Bëhuni i pari që komentoni

  Ditari

  Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
  Ditarii
  X
  12.02.2016
  Emisioni televiziv Ditari

  LAJME

  Maqedoni: Prokurorja Speciale nis hetime

  Hetimet në procesin e quajtur “Titanik”, përfshijnë ministra, gjykatës, noterë dhe zyrtarë të lartë të dyshuar për mashtrim zgjedhor
  Më tepër

  Qëndrimi ulur dhe tkurrja e trurit

  Një studim i ri zbulon se qëndrimi ulur në kolltuk duke parë televizor, në vend të ushtrimeve fizike, mund të shkaktojë tkurrjen e trurit tek të moshuarit.
  Më tepër

  USAID dhe fermerët në Malësi të Madhe

  Malësia e Madhe është zona ku grumbullohet sasia më e madhe e bimëve mjeksore, që eksportohen në SHBA.
  Më tepër

  BE, ultimatum Greqisë për kontrollin kufitar

  BE i dha Greqisë tre muaj afat të ndreqë problemet, përndryshe do të përballet me pezullim të antarësimit në Zonën e Shengenit për lëvizjen pa viza
  Më tepër

  Obama dhe fushata presidenciale

  Presidenti amerikan që mori pjesë në disa aktivitete politike për mbledhje fondesh për Partinë Demokrate në Kaliforni, tha se vendi është në një moment të rëndësishëm politik
  Më tepër

  FOTO E DITËS

  Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
  • Thousands of faithful are coming to the Basilica of Our Lady of Guadalupe where Pope Francis will celebrate Mass on Feb. 13, Mexico City. (C. Mendoza/VOA)
  • Security was tight days ahead of the papal visit, Mexico City. (C. Mendoza/VOA)
  • Images of Pope Francis are plastered all over Mexico City. (C. Mendoza/VOA)
  • A statue of Pope John Paul is seen near the Basilica of Our Lady of Guadalupe, Mexico City. (C. Mendoza/VOA)
  • Women drop off flowers at the Basilica of Our Lady of Guadalupe ahead of the papal visit, Mexico City. (C. Mendoza/VOA)
  • Pilgrims of all ages make their way to the Basilica of Our Lady of Guadalupe to see Pope Francis, Mexico City. (C. Mendoza/VOA)

  Interaktive

  Nuk keni telefon inteligjent?
  Nuk ka problem!
  Shkarkoni falas aplikacionin e VOA në telefonin tuaj.

   Shkarkoni aplikacionin mobil për tipin e telefonit tuaj.