E shtunë, 29 gusht, 2015

Lajme / Bota

Ulet me dy vjet dënimi për Mihail Kodorkovskin

Gjykata e Moskës tha se vendimi i njoftuar sot për ish-manjatin e naftës erdhi si rezultat i ndryshimeve të fundit në ligjin rus lidhur me krimet ekonomike

x
Një gjykatë ruse ka ulur dënimin me burg të udhëheqësit të opozitës dhe ish-manjatit të naftës Mihail Kodorkovski me dy vjet, duke bërë të mundur që ai të lirohet në vitin 2014.

Gjykata e Moskës tha se vendimi i njoftuar sot erdhi si rezultat i ndryshimeve të fundit në ligjin rus lidhur me krimet ekonomike.

Kodorkovski u arrestua në vitin 2003 dhe u dënua në vitin 2005 për evazion fiskal, së bashku me partnerin e tij të biznesit, Platon Lebedev. Më vonë ata u dënuan për pastrim parash gjatë një gjyqi të dytë, në vitin 2010.

Kritikët thonë se rasti është i motivuar politikisht për shkak të mbështetjes së Kodorkovskit ndaj opozitës dhe kritikave të tij të shumta kundër presidentit Vladimir Putin.

Ai dhe zoti Lebedev pritet të dalin nga burgu në vitin 2014, pas kryerjes së 11 prej 13 vjetëve dënim të vendosura fillimisht kundër tyre.
Ky forum është mbyllur
Komente
     
Në këtë forum nuk ka ende komente. Bëhuni i pari që komentoni

Ditari

Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.

LAJME

Operacionet anti-drogë në Veri

Me dhjetra forca policore të mbështetura edhe nga Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë, po vazhdojnë prej tre javësh operacionet për shkatërrimin e parcelave me bimë narkotike në të tre rrethet e Qarkut të Shkodrës
Më tepër

Vazhdon fushata për Shtëpinë e Bardhë

Komisioni Kombëtar Demokrat mblidhet në Minesota
Më tepër

Vazhdon emigrimi masiv drejt Evropës

Autoritetet hungareze arrestuan sot tre bullgarë dhe një afgan, të dyshuar për transportimin e 71 refugjatëve që u gjetën të vdekur në një kamion ditën e enjte
Më tepër

Egjipti dënon gazetarët e Al-Jazeeras

Një gjykatë egjiptiane shpalli fajtorë tre gazetarë të rrjetit Al-Jazzera për mbështetje ndaj partisë së ndaluar, Vëllazëria Myslimane, dhe i dënoi ata me tre vjet burg
Më tepër

Manovra ushtarake SHBA - K. e Jugut

Manovrat pasojnë disa ditë tensionesh mes Koresë së Veriut dhe asaj të Jugut.
Më tepër

FOTO E DITËS

Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
  • Migrants wait for Macedonian police to allow them to cross at the border line between Greece and Macedonia near the town of Gevgelija.
  • South Korean army's Surion helicopter fires flare shells during the South Korea-U.S. joint military live-fire drills at Seungjin Fire Training Field in Pocheon, near the border with North Korea.
  • Stairs are all that remain of a house that once stood before Hurricane Katrina struck 10 years ago, Waveland, Mississippi.
  • An Indian Army soldier faints during a ceremony to commemorate the 50th anniversary of a war between India and Pakistan, at the India Gate war memorial in New Delhi.
  • A masked Kurdish boy sits in front of a barricade that blocks a road in Van, eastern Turkey, Aug.27, 2015.
  • A dog stands on a street covered with ash from the Cotopaxi volcano in Mulalo, south of Quito, Ecuador, Aug. 27, 2015.
  • A Naga sadhu, or a Hindu holy man, rubs ash onto his body before a procession during Kumbh Mela or the Pitcher Festival in Trimbakeshwar, India, Aug. 27, 2015.
  • A group of hikers are silhouetted against the moon in Tijuana, Mexico, Aug. 27, 2015.
  • Malaysian armed services personnel take part in rehearsals for upcoming National Day celebrations at the Independence Square in Kuala Lumpur.
  • A two-year-old orangutan hugs its mother, who is recovering after a health examination at Kao Pratubchang Conservation Center in Ratchaburi, Thailand, Aug. 27, 2015.

Interaktive

Nuk keni telefon inteligjent?
Nuk ka problem!
Shkarkoni falas aplikacionin e VOA në telefonin tuaj.

 Shkarkoni aplikacionin mobil për tipin e telefonit tuaj.