E hënë, 29 dhjetor, 2014

Lajme / Ballkani

Çështja e doganave mes Kosovës dhe Serbisë

x
Beism Abazi
Kryeministri i Serbisë Ivica Daçiç i kërkoi sot shefes së politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, që në vendkalimet kufitare me Kosovën te mos paguhet dogana për mallrat që shkojnë në veri të saj deri në një marrëveshje për ndarjen e të hyrave prej tyre. Ai i bëri këto komente pas takimit me zonjën Ashton me të cilën ka diskutuar edhe për përfundimet e Bashkimit Evropian lidhur me procesin e afrimit të vendeve të Ballkanit perëndimor me BE-në. Beogradi shprehet i kënaqur me procesin, ndërsa Prishtinë zyrtare edhe sot u shpreh e zhgënjyer.

Ky forum është mbyllur
Komente
     
Në këtë forum nuk ka ende komente. Bëhuni i pari që komentoni

Ditari

Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
Ditarii
X
28.12.2014
Emisioni televiziv Ditari sjell pranë jush lajmet më të fundit nga bota, korrespondencat nga rajoni, intervista dhe analiza me tema nga më të larmishmet.

LAJME

Sulmi kibernetik i Koresë së Veriut

Mendimi i analistëve lidhur me sulmin dhe pasojet e tij
Më tepër

Zgjedhjet presidenciale në Kroaci

Në Kroaci u zhvilluan sot zgjedhjet presidenciale të Kroacisë, ku presidenti i tanishëm, socialdemokrati Ivo Josipoviç është favoriti për të fituar një mandat tjetër pesë-vjeçar.
Më tepër

Turizmi, sektor fitimprurës

Gjatë vitit 2014 sektori i turizmit ishte në Shqipëri nga më fitimprurësit. Drejtuesit vendorë në Sarandë thonë se zhvillimet e këtij viti në turizëm nevojiten të mbështeten edhe gjatë vitit të ardhshëm me investime dhe programe për bizneset.
Më tepër

Emigrimi nga zona e Krajës

Në Mal të Zi, gati në të gjitha rajonet ku jetojnë shqiptarët, emigrimi ka sjellë një rënie të numrit të tyre.
Më tepër

Imigrimi i paligjshëm dhe integrimet evropiane

Në Kosovë, njohës të integrimeve evropiane thonë se dukuria e migrimit të paligjshëm e dëmton seriozisht procesin e liberalizimit të vizave me Bashkimin Evropian.
Më tepër

FOTO E DITËS

Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
  • Afghan refugee Sayma Naseeb, 4, stands by the doorway of her family's mud house in a poor neighborhood on the outskirts of Islamabad, Pakistan.
  • Family members of passengers on board AirAsia flight QZ 8501 talk on their phones while waiting for information inside a crisis centre at Juanda Airport in Surabaya, East Java, Indonesia, in this photo taken by Antara Foto. An AirAsia flight with 162 people on board lost contact with air traffic control after the pilots asked to change course to avoid bad weather during a flight from the Indonesian city of Surabaya to Singapore, Indonesian officials said.
  • A fisherman takes in the dried fishing nets to catch a local specialty "Iseebi" or Japanese spiny lobster at Touji Port in Shimoda, Shizuoka Prefecture.
  • A boy looks on as he swims in floodwaters in Kota Bahru. Malaysia pledged more funds to help over 160,000 people hit by the country's worst flooding in decades, as forecasters warned fresh rain could hamper efforts to relieve thousands left stranded by the waters.
  • Trees are covered with snow as people go for sleding or a walk on top of the Feldberg mountain near Frankfurt, Germany.
  • Turkeys are displayed for sale, under coverings to protect them from the rain, for upcoming New Year celebrations in the capital Tirana of the tiny Western Balkan country of Albania.
  • Kurdish people gather during a march at Uludere (Roboski) in Sirnak. The march marks the third anniversary of the December 28, 2011 killing of 34 Turkish-Kurdish civilians working as smugglers at the Turkey-Iraq border in a botched raid by Turkish military jets, known as the Roboski strike, that mistook the group for Kurdistan Workers' Party (PKK) militants.
  • Revelers, dressed in mock military uniforms, take part in the battle of "Enfarinats", a flour fight, in the town of Ibi, south-eastern Spain.

Interaktive