E mërkurë, 03 qershor, 2015

Lajme / Evropë

Kriza ekonomike godet të rinjtë në Spanjë

50 përqind shkalla e papunësisë mes spanjollëve nën moshën 30 vjeçare

x
Al Pessin

Ndërkohë që Spanja përjeton vitin e pestë të rënies ekonomike, rinia e këtij vendi mban në kurriz një pjesë të pabarabartë të barrës. Me papunësinë e përgjithëshme prej 25 përqindësh, shkalla e papunësisë mes spanjollëve nën 30 vjeç është 50 përqind.

Studentët e vitit të parë të biologjisë në Univesitetin Autonom të Madridit janë mes atyre më me fat, ose kështu menduan. Ata përbëjnë rreth 30 përqind të të rinjve që shkojnë në universitet. Por me recesionin e gjatë, ata shqetësohen se arsimi i tyre nuk do t’i ndihmojë të gjejnë punë madje edhe pas katër vitesh.

“Jam studente biologjie. Me goditjen e krizës ata shkurtuan ndjeshëm financimet për kërkime shkencore. Jam e sigurtë që më duhet të shkoj në një vend tjetër që të gjej punë sepse nuk ka punë të garantuar në kërkime shkencore.”

Padyshim nuk do të ndiheshin më mirë po të takonin 27 vjeçaren Sylvana Fernandez, me dy diploma biznesi, e cila në të njëjtën ditë qëndronte në radhën e të papunëve.

“Ndërkohë që studioja, na thanë se ishte një karrierë e mirë, me dy diploma dhe se gjetja e punës do të ishte e lehtë.  Kjo nuk ndodhi. Është shumë e vështirë të gjesh punë. Nuk jemi në gjendje të kemi jetën normale të një të djali apo vajze 27 vjeçare.”

Fernandez kaloi disa punë të përkohëshme pas shkollimit, sapo kishte filluar kriza ekonomike. Por edhe këto mundësi janë zhdukur. Sikurse shumë intelektualë spanjollë, edhe ajo po mendon të largohet nga vendi.

“Për mua dhe shokët e mi këtu nuk ka shumë shanse dhe kjo më shqetëson. Nuk jam vetëm unë. Janë të gjithë.”

Kjo është për të ardhur keq, thonë ekspertët, sepse punonjësit e shkolluar janë ata që ka nevojë Spanja për të rindërtuar ekonominë. Ndërkohë miliona spanjollë me arsim të mesëm do të duhet të shtojnë aftësitë e tyre për të gjetur punë në industritë e teknologjive të larta. Por ky është një proces i gjatë dhe i pasigurtë që mund ta lërë Spanjën me një brez punonjësisht të dekurajuar.

“Po flasim për një brez të humbur, nga mosha 20 deri 30 vjeçare janë pa punë, 50 përqind e tyre. Kjo është një situatë që ndikon tek këta të rinjë për tërë jetën.”

Disa rë rinj që ende nuk u duhet të shqetësohen për gjetjen e vendit të punës, po përpiqen të ndihmojnë të prekurit nga kriza. Këta studentë nga një shkollë e mesme private tejet e kushtueshme dalin vullnetarë në qendrat e shpërndarjes së ushqimit.

“Në jetën tonë normale jetojmë me njerëz që kanë para dhe paguajnë për gjithshka, ndërsa këta njerëz vijnë këtu të ushqehen. Është një eksperiencë që duhet përjetuar nga të gjithë.”

Gjithnjë e më shumë spanjollë po përjetojnë kushtet e rënda ekonomike në një mënyrë apo tjetër.

Ky forum është mbyllur
Komente
     
Në këtë forum nuk ka ende komente. Bëhuni i pari që komentoni

Ditari

Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
Ditarii
X
02.06.2015
Emisioni televiziv Ditari sjell pranë jush lajmet më të fundit nga bota, korrespondencat nga rajoni, intervista dhe analiza me tema nga më të larmishmet.

LAJME

Obama nënshkroi ligjin e ri të përgjimeve

Ligji i miratuar nga senati parasheh që kompanitë private të telekomunikimeve të mbledhin e ruajnë regjistrimet telefonike në vend të Agjencisë Kombëtare të Sigurisë
Më tepër

Jep dorëheheqjen Presidenti i FIFA-s, Sepp Blatter

Njoftimi që ishte krejtësisht i papritur bëhet në mes të vorbullës së skandalit të korrupsionit që ka përfshirë Federatën. Reagime ndërkombëtare
Më tepër

Shoqëria civile dhe zgjedhjet vendore

Tiranë, një grup organizatash të shoqërisë civile krijuan“Dhomën Zgjedhore
Më tepër

Maqedonia do të zhvillojë zgjedhje të përgjithshme në prill të vitit 2016

Komisioneri i BE Johanes Hahn përfundon takimin me drejtuesit e partive kryesore
Më tepër

Shqipëri: Qytetarët të pakënaqur me mënyrën e bërjes së politikës

Intervistë Robert Benjami, Drejtor për Evropën Qendrore dhe Lindore në Institutin Demokratik Kombëtar Amerikan
Më tepër

FOTO E DITËS

Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
  • Divers pulled the 65-year-old woman from the hull of the passenger ship carrying 458 people that capsized on China's Yangtze River. About a dozen people had been rescued and six bodies recovered, Chinese media reported, leaving more than 430 people unaccounted for.
  • Married Hindu women tie sacred threads around a banyan tree, believed to be a divine wishing tree, at a ceremony to pray for good luck during the Hindu religious festival of Vata Savitri Purnima in Ahmedabad, India.
  • Freestyle motocross rider Steve Sommerfield jumps his KTM motorbike in London to promote the upcoming "Night of Jumps" event to be held on Sept. 5, 2015.
  • A huge effigy of Buddha is installed at a shopping mall in Surabaya located in eastern Java island, Indonesia, for devotees and shoppers to give prayers marking Buddha's birthday.
  • Costumed performers take part in a dress rehearsal for Giacomo Puccini's Tosca ahead of the Israeli Opera Festival at Masada. According to the ancient historian Josephus, Masada was the site of a Roman siege that ended in 73 AD when hundreds of Jewish rebels committed mass suicide rather than fall as slaves to the Romans.
  • A cow stands in the middle of a busy road as auto-rickshaws pass by in Bengaluru, India.
  • Ladies run after their hats blown by strong winds at a garden party at Buckingham Palace in central London, Britain.
  • A fisherman casts his line into heavy seas off the promenade in Blackpool, Britain.
  • Special Italian airforce unit "Frecce Tricolori" (Tri-color Arrows) spread smoke with the colors of the Italian flag over the military parade at Via dei Fori Imperiali avenue in central Rome to mark the Republic Day.
  • A boy jumps into the Sardaryab River to beat the scorching heat in Peshawar, Pakistan, June 1, 2015.

Interaktive

Nuk keni telefon inteligjent?
Nuk ka problem!
Shkarkoni falas aplikacionin e VOA në telefonin tuaj.

 Shkarkoni aplikacionin mobil për tipin e telefonit tuaj.