E hënë, 02 mars, 2015

Lajme / SHBA

Maqedoni: Drejtues politikë shqiptarë përcjellin ngushëllime

x
Drejtuesit politikë shqiptarë në Maqedoni kanë shprehur keqardhje të thellë dhe ngushëllime popullit amerikan pas incidentit me armë zjarri në shkollën në Konektikat.

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti shkruan në një telegram ngushëllimi se "lëndimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe dhimbjen e popullit amerikan, shqiptarët e ndjejnë thellë çdo herë dhe ndajnë hidhërimin e pafund me qytetarët amerikanë, në veçanti kur bëhet fjalë për një ngjarje në të cilën në mënyrë të pakuptimtë humbin jetën fëmijë në një akt çmendurie njerëzore”.
 
Ndërkohë, kryetari i Partisë Demkratike Shqiptare Menduh Thaçi në një letër dërguar ambasadorit amerikan në Shkup Paul Wohlers u shpreh ngushëllime prindërve dhe familjeve të viktimave. “Në këto çaste të vështira për familjarët dhe qytetarët e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ndajmë dhimbjen për shuarjen e jetës së viktimave të pafajshme”, shkruan zoti Menduh Thaçi.
Ky forum është mbyllur
Komente
     
Në këtë forum nuk ka ende komente. Bëhuni i pari që komentoni

Ditari

Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
Ditarii
X
01.03.2015
Emisioni televiziv Ditari sjell pranë jush lajmet më të fundit nga bota, korrespondencat nga rajoni, intervista dhe analiza me tema nga më të larmishmet.

LAJME

Kerry dhe Lavrov diskutojnë mbi Ukrainën

Takim në Këshillin e të Drejtave të Njeriut të Kombeve të Bashkuara
Më tepër

Lule e re në florën shqiptare

Lulekëmbana Vezulluese u zbulua në Malin e Tomorrit falë një bashkëpunimi me botanistë kroatë dhe italianë.
Më tepër

Gjendje e vështirë ekonomike në Kastrat

Rreth gjysma e familjeve marrin ndihmë ekonomike, për shkak të nivelit të lartë të varfërisë.
Më tepër

Përfaqësimi i grave në politikë

Në Kosovë, deputete të parlamentit, thonë se vendi duhet të vazhdojë të zbatojë kuotën gjinore prej 30 për qindësh në përfaqësimin e grave në Parlamentin e Kosovës.
Më tepër

40 vjetori i gjetjes së skeletit antik, Lucy

Besohet se gruaja ka jetuar 3.2 milion vjet më parë
Më tepër

FOTO E DITËS

Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
  • Britain's Prince William (R), Duke of Cambridge, is greeted by a lion dance during his visit to the Chime of Hope Shopping Centre in Onagawa, Miyagi prefecture, Japan.
  • Russia's opposition supporters march in memory of murdered Kremlin critic Boris Nemtsov in central Moscow . The 55-year-old former first deputy prime minister under Boris Yeltsin was shot in the back several times just before midnight on Feb. 27 as he walked across a bridge a stone's throw from the Kremlin walls.
  • People watch South Korean President Park Geun-hye's speech on small screens fitted in their seats during a ceremony celebrating the 96th anniversary of the Independence Movement Day in Seoul.
  • Stefan Kraft of Austria soars through the air during  the men's large hill team ski jumping final at the Nordic World Ski Championships in Falun, Sweden, Feb. 28, 2015.
  • An elderly woman walks across a destroyed bridge, the scene of heavy fighting in Donetsk, Ukraine, March 1, 2015.
  • Men daubed in colors sing religious songs as they celebrate "Lathmar Holi" at Nandgaon, in the northern Indian state of Uttar Pradesh, Feb. 28, 2015.
  • Survivors of an avalanche run to get relief goods distributed by an Afghan army helicopter in the Paryan district of Panjshir province, north of Kabul.
  • Cooks sell a 2,031-meter-long sausage made for the 31st annual Sausage Festival in the village of Turija, some 100 kilometers (60 miles) northwest of Belgrade, Serbia, Feb. 28, 2015.
  • Models wear creations for Dolce & Gabbana women's Fall-Winter 2015-16 collection during the Milan Fashion Week in Italy.

Interaktive