E premte, 19 dhjetor, 2014

Lajme

Vdes më e moshuara e botës, 116 vjeç

Besse Cooper vdiq të martën rreth 70 kilometra larg Atlantas në shtetin amerikan të Xhorxhias

x
Gruaja që figuronte si personi më i moshuar në botë vdiq në moshën 116 vjeçare.
 
Besse Cooper ishte një nga pak njerëz të njohur nga Rekordi Botëror Guiness që ka jetuar aq gjatë. Ajo vdiq të martën rreth 70 kilometra larg Atlantas në shtetin amerikan të Xhorxhias.
 
Djali i saj Sidney Cooper tha se ajo ishte vënë në oksigjen në dhomën e saj pasi kishte vështirësi frymarrje. Ai tha se ajo vdiq paqësisht të martën mbasdite.
 
Cooper u shpall personi më i moshuar në botë në janar por e humbi këtë titull në maj, kur u mësua se një grua braziliane ishte 48 ditë më e moshuar se ajo. Rekordet Botërore Guiness ia kthyen titullin Cooper kur gruaja braziliane vdiq më 21 qershor.
 
Cooper ka qënë mësuese shkolle që jetoi përmes tre shekujve. Ajo ka lënë pas katër fëmijë.
Ky forum është mbyllur
Komente
     
Në këtë forum nuk ka ende komente. Bëhuni i pari që komentoni

Ditari

Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
Ditarii
X
18.12.2014
Emisioni televiziv Ditari sjell pranë jush lajmet më të fundit nga bota, korrespondencat nga rajoni, intervista dhe analiza me tema nga më të larmishmet.

LAJME

Buxheti për fëmijët në Shqipëri

Studim i organizatës Save the Children mbi të drejtat e fëmijëve dhe buxhetimi për mirëqenien e tyre.
Më tepër

Arrestimet e gazetarëve në Turqi

Arrestimi i gazetarëve po shihet si një përpjekje e qeverisë turke për të minuar pasuesit e Imamit Gulen i cili banon në SHBA
Më tepër

Normalizimi i marrëdhënieve SHBA-Kubë

Vendimi ka zgjuar reagime të përziera, veçanërisht në radhët e komunitetit kubano-amerikan
Më tepër

OKB 8.4 miliard dollarë për sirianët

18 milion njerëz të prekur nga konflikti
Më tepër

FOTO E DITËS

Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
  • A small group of protesters against the new security law are beaten with wooden clubs and arrested by riot police after shouting against the new law, outside the Parliament building in Nairobi, Kenya.
  • In this photo released today Prince Harry shows children a photograph he has taken during a visit to a herd boy night school constructed by Sentebale in Mokhotlong, Lesotho. Prince Harry was visiting Lesotho to see the work of his charity Sentebale which provides healthcare and education to vulnerable children in Lesotho.
  • In this photo released today Coast Guard members conduct flare training on Plum Island, Massachussetts. (Credit: U.S. Coast Guard/Petty Officer 3rd Class MyeongHi Clegg)
  • Afghan schoolchildren study at an open-air classroom in the Mohmand Dara district in eastern Nangarhar province.
  • A man, whose surname is He, cuddles the body of his dead wife during a sub-zero evening in Shenyang, Liaoning province, China, Dec. 17, 2014. The man sat by the roadside while holding his wife's body for almost two hours till his son came and persuaded him to bring the body home, according to local media. She collapsed in a street and died of heart failure after buying medicine from a pharmacy.
  • Cleaners in protective clothing search for asbestos fibers arround the train station in downtown Roermond, Netherlands. The center of Roermond was closed off and placed under alert following a fire which caused asbestos to drift over the town.
  • Christmas lights are seen during the "Luci d'Artista" (Artist's Lights of Salerno) event in Salerno, southern Italy. The theme for the 2014-2015 event is the Northern Lights and Fairy Tales.
  • Winchester Cathedral choristers speed across the ice during an early morning skate on the ice rink outside Winchester Cathedral, southern England.

Interaktive