E shtunë, 27 dhjetor, 2014

Lajme / Bota

Rusia kundër raketave Patriot në kufirin Turqi-Siri

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Alexander Lukashevich tha se kërkesa e Turqisë nuk do të ruante stabilitetin në rajon

x

Rusia ka paralajmëruar kundër një dislokimi të mundshëm të raketave patriot të NATO-s pranë kufirit të Turqisë me Sirinë.
 

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Alexander Lukashevich tha sot se kërkesa e Turqisë për dislokimin nuk do të ruante stabilitetin në rajon.
 

Ambasadorët e Natos u takuan dje për të shqyrtuar kërkesën e Turqisë, që pason disa javë bisedime mes Ankarasë dhe aleatëve të Natos për mënyrat për të shtuar sigurinë në kufirin e saj prej 900 kilometrash për të mënjanuar efektet e luftës civile siriane.
 

Sekretari i përgjithshëm i aleancës, Anders Fogh Rasmussen, tha se dislokimi do të shtojë aftësitë mbrojtëse ajrore të Turqisë dhe do të kontribuojë në mënjanimin e përshkallëzimit të krizës përgjatë kurifit juglindor.

Ky forum është mbyllur
Komente
     
Në këtë forum nuk ka ende komente. Bëhuni i pari që komentoni

Ditari

Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.

LAJME

Aksident rrugor në Mal të Zi

Autobusi me 54 turistë shqiptarë del nga rruga: një e vdekur dhe 3 të plagosur rëndë.
Më tepër

Ukrainë, nis shkëmbimi i të burgosurve të luftës

Shkëmbimi përfshin më shumë se 220 luftëtarë separatistë dhe 150 trupa ukrainase të kapura gjatë luftimeve në Ukrainën lindore
Më tepër

Shqipëri, Studim mbi Mjekësinë

Qindra persona të intervisuar në të gjithë vendin zbuluan një seri abuzimesh me shërbimet shëndetësore
Më tepër

Rama: shqiptarët janë faktori më i rëndësishëm në rajon

Kryeministri i Shqipërisë i bëri komentet gjatë një debati në Prishtinë në forumin Fol hapur
Më tepër

2014-a dhe politika e jashtme e SHBA

Viti 2014 solli disa nga sfidat më të mëdha të politikës së jashtme për Presidentin Barack Obama
Më tepër

FOTO E DITËS

Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
 • Children dressed as angels take part in a Mass on the eve of Christmas at the South Cathedral official Catholic church in Beijing, China.
 • Workers in Santa Claus (R) and reindeer (L) costumes are pictured as they clean windows outside a shopping mall along Tokyo's waterfront, Japan.
 • Christian pilgrims from Nigeria pray inside the Grotto of the Church of the Nativity, traditionally believed by Christians to be the birthplace of Jesus Christ, in the West Bank city of Bethlehem on Christmas Eve.
 • General Manager Brandon Delaney looks up at the marquee sign after the announcement that the Plaza Theatre would be showing the movie "The Interview" beginning Christmas Day in Atlanta, Georgia. Sony Pictures said it will release "The Interview" to a limited number of theaters on Dec. 25, less than a week after it canceled the comedy's release following a devastating cyberattack blamed on North Korea.
 • Butchers sell their remaining meat of the year at discount prices during the Christmas Eve auction at Smithfield Market in central London.
   
 • An Iraqi Christian boy, who fled the violence in the northern Iraqi city of Mosul, poses for a photo wearing a Father Christmas hat, on the grounds of Mar Elia Chaldean Catholic Church, where many displaced Christians have erected tents,  in Arbil, the capital of the Kurdish autonomous region.
 • People attend the 'Weihnachtssingen' a candlelight carol concert with 27,500 fans of the second-division club FC Union Berlin at the Alte Foersterei stadium in Berlin, Germany, Dec. 23, 2014.
   

Interaktive