E shtunë, 13 shkurt, 2016

  Lajme / Bota

  Të martën rihapet varri i Jaser Arafatit

  x
  Zyrtarët palestinezë thonë se të martën do të hapet varri i ish-udhëheqësit palestinez Jaser Arafat, në mënyrë që shkencëtarët të marrin mostra të eshtrave të tij për të konfirmuar shkakun e vdekjes.

  Prokurorët francezë hapën hetime lidhur me vdekjen e Arafatit në fillim të vitit, pasi një laborator zviceran zbuloi gjurmë poloniumi në rrobat e Arafatit. Poloniumi është lëndë radioaktive.

  Laboratori thotë se simptomat e klinike kur ai ishte në prag të vdekjes nuk përputheshin me pasojat e helmimit nga poloniumi.

  Udhëheqësi palestinez, laureat i Çmimit Nobel për Paqen vdiq në moshën 75 vjeçare në një spital ushtarak pranë Parisit në vitin 2004. Mjekët që u kujdesën për të para vdekjes thanë në atë kohë se nuk mund të identifikonin shkakun e vdekjes.
  Ky forum është mbyllur
  Komente
       
  Në këtë forum nuk ka ende komente. Bëhuni i pari që komentoni

  Ditari

  Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
  Ditarii
  X
  12.02.2016
  Emisioni televiziv Ditari

  LAJME

  Maqedoni: Prokurorja Speciale nis hetime

  Hetimet në procesin e quajtur “Titanik”, përfshijnë ministra, gjykatës, noterë dhe zyrtarë të lartë të dyshuar për mashtrim zgjedhor
  Më tepër

  Qëndrimi ulur dhe tkurrja e trurit

  Një studim i ri zbulon se qëndrimi ulur në kolltuk duke parë televizor, në vend të ushtrimeve fizike, mund të shkaktojë tkurrjen e trurit tek të moshuarit.
  Më tepër

  USAID dhe fermerët në Malësi të Madhe

  Malësia e Madhe është zona ku grumbullohet sasia më e madhe e bimëve mjeksore, që eksportohen në SHBA.
  Më tepër

  BE, ultimatum Greqisë për kontrollin kufitar

  BE i dha Greqisë tre muaj afat të ndreqë problemet, përndryshe do të përballet me pezullim të antarësimit në Zonën e Shengenit për lëvizjen pa viza
  Më tepër

  Obama dhe fushata presidenciale

  Presidenti amerikan që mori pjesë në disa aktivitete politike për mbledhje fondesh për Partinë Demokrate në Kaliforni, tha se vendi është në një moment të rëndësishëm politik
  Më tepër

  FOTO E DITËS

  Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
  • Thousands of faithful are coming to the Basilica of Our Lady of Guadalupe where Pope Francis will celebrate Mass on Feb. 13, Mexico City. (C. Mendoza/VOA)
  • Security was tight days ahead of the papal visit, Mexico City. (C. Mendoza/VOA)
  • Images of Pope Francis are plastered all over Mexico City. (C. Mendoza/VOA)
  • A statue of Pope John Paul is seen near the Basilica of Our Lady of Guadalupe, Mexico City. (C. Mendoza/VOA)
  • Women drop off flowers at the Basilica of Our Lady of Guadalupe ahead of the papal visit, Mexico City. (C. Mendoza/VOA)
  • Pilgrims of all ages make their way to the Basilica of Our Lady of Guadalupe to see Pope Francis, Mexico City. (C. Mendoza/VOA)

  Interaktive

  Nuk keni telefon inteligjent?
  Nuk ka problem!
  Shkarkoni falas aplikacionin e VOA në telefonin tuaj.

   Shkarkoni aplikacionin mobil për tipin e telefonit tuaj.