E mërkurë, 25 mars, 2015

Lajme

Reagime të udhëheqësve botërorë për zgjedhjet amerikane

Udhëheqësit botërorë po dërgojnë urimet e tyre për presidentin amerikan Barak Obama

Obama i Netanjahu o IranuObama i Netanjahu o Iranu
x
Obama i Netanjahu o Iranu
Obama i Netanjahu o Iranu
Udhëheqësit botërorë po dërgojnë urimet e tyre për presidentin amerikan Barak Obama, i cili fitoi një mandat të dytë në një garë të fort me rivalin e tij republikan Mitt Romney.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB Ban Ki-mun tha se ai "ngrohtësisht uron" zotin Obama dhe pret të vazhdojë bashkëpunimin "në frymën e partneritetit të qëndrueshëm mes Shteteve të Bashkuara dhe Kombeve të Bashkuara." Ai vuri në dukje disa nga sfidat që shtrihen përpara - duke përfshirë përfundimin e gjakderdhjes në Sirinë e shkatërruar nga lufta.

Kryeministri britanik David Cameron dërgoi një tweet me urime të përzemërta dhe tha se pret të vazhdojë punën me presidentin. Por në një vizitë në Jordani sot, zoti Cameron u tha gazetarëve se zoti Obama ka nevojë të bëjë më shumë për të ndihmuar në fundin e luftës civile në Siri.

Presidenti i Franës Francois Hollande i tha zotit Obama se rizgjedhja e tij përbën "një zgjedhje të qartë" në favor të një Amerike të "hapur, të bashkuar dhe plotësisht të angazhuar" në botë.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se aleanca strategjike mes Izraelit dhe Shteteve të bashkuara është më e forte se kurrë dhe do të vazhdojë të punojë me presidentin Obama. Zoti Netanyahu është mik i ngushtë me zotin Romney.
Ky forum është mbyllur
Përzgjedhja e komenteve
Komente
     
nga: Anonim
07.11.2012 20:27
Urime per fitoren e Presidentit Obama.kjo eshte fitore e Amerikes.fjalimi i sotem i Z Obama ishte teper prekes.orator i shkelyshem.elektrizues per amerikanet dhe jepte shprese per ritjen ekonomike te Amerikes si dhe konsilidimin dhe ritja ekonomike per shtresen e varfer dhe te mesme me politikat sociale...ZOTI E BEKOFTE AMERIKEN..

Ditari

Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
Ditarii
X
24.03.2015
Emisioni televiziv Ditari sjell pranë jush lajmet më të fundit nga bota, korrespondencat nga rajoni, intervista dhe analiza me tema nga më të larmishmet.

LAJME

Kanadaja do t'i bashkohet fushatës ndaj ISIS

Kryeministri kanadez Stephen Harper thotë se Kanadaja do të zgjerojë misionin e saj ushtarak kundër grupit Shteti Islamik, duke ndërmarrë edhe sulme ajrore ndaj objektivave në Siri
Më tepër

Presidenti Nishani viziton Ulqinin

Presidenti i Shqipërisë Bujar Nishani sot qëndroi në Ulqin ku zhvilloi takime me zyrtarët vendorë, me përfaqësuesit politikë dhe me Këshillin Kombëtar Shqiptar në Mal të Zi
Më tepër

BE, Rama: Në vjeshtë përmbushim prioritetet

Sot në Tiranë u zhvillua raundi i 5-të i Dialogut të nivelit të lartë. Komisioneri Johannes Hahn: Vendi në rrugën e duhur. Mund të ishte bërë më shumë përparim
Më tepër

BB: 32 milionë euro për mjekësinë shqiptare

Projekti përbën një reformim të rrjetit spitalor, me ligje dhe administrim të ri. Ai shton të dhënat mjekësore dhe veprimin e mjekëve në terren për të ofruar shërbimet.
Më tepër

Ekspozimi ndaj diellit, këshillat e mjekut

Emiratet e Bashkuara Arabe shfaqin problemin e dëmtimit të lëkurës nga ekspozimi i tepruar dhe mungesës së vitaminës D në rastet e grave myslimane të mbuluara
Më tepër

FOTO E DITËS

Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
 • Models display creation by South Korean fashion designer Hongbum Kim during the 2015 fall/winter show at the Seoul Fashion Week in Seoul.
 • Indian priests cycle home at Sangam, the confluence of the rivers Ganges, Yamuna and the mythical Saraswati in Allahabad.
 • Imam Ali Brigades, members of an Iraqi Shi'ite militant group, launch rockets against Islamic State extremist positions during clashes in Tikrit, 130 kilometers (80 miles) north of Baghdad, Iraq.
 • Hundreds of fake money bags representing the donations from companies in election campaigns were distributed in front of the National Congress in Brasilia. The protest was organized by the Coalition for Political Reform, a group formed by 101 Brazilian entities including the National Conference of Bishops of Brazil, Lawyers Association of Brazil and Landless Workers' Movement.
 • A rebel fighter looks inside a cannon on the frontline of Idlib city in northern Syria, March 23, 2015.
 • A slow loris is carried in a cage by a wildlife department official at the head office in Kuala Lumpur. It was among other animals estimated to be worth $20,000, including juvenile eagles and a Malayan sun bear cub, seized by the wildlife department during an operation against illegal wildlife traders earlier this month.
 • South Africa's AB de Villiers falls over as he attempts a run out during the Cricket World Cup semifinal against New Zealand in Auckland, New Zealand.
 • A school bus is pictured after it crashed into a house at the Windermere Development in Blue Bell, Pennsylvania. The school bus carrying nine elementary school students careened off the road and crashed into a occupied home in suburban Philadelphia home, and no injuries were reported, police said.
 • A serviceman embraces his son after a farewell ceremony at the Vaziani military base outside Tbilisi, Georgia.
 • Dressed in super hero capes, six-year-old Girl Scouts, from left, Alicia Cutter, Addy O’Neal, Emery Dodson, Karissa Cheng, and Emily Bergenroth, of Tulsa, Oklahoma, meet with President Barack Obama before showing him their project during his tour of the White House Science Fair, at the White House in Washington. The girls used Lego pieces and designed a battery-powered page turner to help people who are paralyzed or have arthritis.
 • An alligator swims in the waters of the Panama Canal, near Gatun, Panama, March 23, 2015.
 • A model wears a creation from the Chiara Macchiavello autumn/winter collection during Fashion Week in Lima, Peru, March 23, 2015.

Interaktive