Lidhje

Lojrave Olimpike - rezultatet e ditës së 12-të


olympics
Lojrat olimpike të Londërs dje u përqëndruan kryesisht në gjimnastikë, një ditë pasi sprinteri xhamajkan Usain Bolt mbrojti me sukses titullin e tij 100 metër duke vendosur një rekord të ri olimpik në 9.63 sekonda.

Për femra, në paralele të shkallëzuara, gjimnastja ruse Aliya Mustafina fitoi medaljen e artë ndaj Kexin He të Kinës, e cila fitoi medaljen e argjendtë, dhe britanikes Beth Tweddle Beth medaljen e bronzit. Gjimnastja amerikane, adoleshentja Gabby Douglas, i cili është shfaqur si një yll i lojërave olimpike të Londrës, konkurroi për medaljen e tretë të saj të artë, por u rendit në vendin e tetë.

Për meshkuj, Arthur Nabarrete Zanetti i Brazilit fitoi medaljen e artë në unazë, duke lënë pas kinezin Yibing Chen, i cili përfundoi i dyti; dhe Matteo Morandi i Italisë u rendit i treti.

Koreano jugori Hak Seon Yang doli i pari në kërcim për meshkuj; Denis Ablyazin në vend të dytë dhe Igor Radivilov i Ukrainës në të tretin.

Në qitje 50 metra me pushkë në 3 pozicione, Nikolo Campriani i Italisë u rendit i pari; Jonghyun Kim i Koresë së Jugut në vend të dytë dhe amerikani Matt Emmons Matt në vend të tretë.

Në ditën e 12 të Lojrave Olimpike, Kina kryeson me gjithsej 64 medalje, prej të cilave 31 medalje ari. Në vend të dytë, Shtetet e Bashkuara me 61 medalje, duke përfshirë 28 medalje ari. Britania renditet e treta me gjithsej 38 medalje, prej të cilave 16 ari.
Lojrat vazhdojnë.
XS
SM
MD
LG