Lidhje

Blair hedh poshtë kritikat e kryepeshkopit Tutu


Tony Blair

Ai kritikoi gjithashtu Kryepeshkopin Tutu që tha se lufta për të hequr udhëheqësin irakian Sadam Husein nga pushteti ishte e gabuar

Ish-kryeministri i Britanisë Toni Bler hodhi poshtë thirrjet nga Kryepeshkopi Desmond Tutu i Afrikës së Jugut se ai dhe ish-presidenti amerikan George W. Bush duhet të shkonin në gjyq për fillimin e luftës në Irak.

Z. Blair lëshoi të dielën një reagim të ashpër, duke thënë se argumenti nuk është i ri dhe është provuar i gabuar. Ai kritikoi gjithashtu Kryepeshkopin Tutu që tha se lufta për të hequr udhëheqësin irakian Sadam Husein nga pushteti ishte e gabuar, pavarësisht se ai kishte masakruar mijëra irakianë.

Por ish-udhëheqësi britanik shtoi se ai kishte respekt të madh për punën e Kryepeshkopit.
XS
SM
MD
LG