Lidhje

Egjipti, Turqia kritikojnë al-Asadin


Syrian President Bashar al-Assad

Kryeministri i Turqisë tha se Siria është bërë një "shtet terrorist" që masakron popullin e vet

Presidenti i Egjiptit thotë se udhëheqësi sirian Bashar al-Assad duhet të mësojnë nga "historia e re" dhe largohet para se të jetë vonë, ndërsa kryeministri i Turqisë tha se Siria është bërë një "shtet terrorist" që masakron popullin e vet.

Presidenti egjiptian Mohamed Morsi tha në një takim të Lidhjes Arabe në Kajro të mërkurën se zgjidhja e krizës në Siri është një përgjegjësi e arabëve, duke përsëritur thirrjen e tij për qeverinë siriane të japë dorëheqjen. Ai tha se në Siri ka ardhur koha për "ndryshim pa humbur kohë me llafe për reforma."

Z. Morsi tha gjithashtu se një kuartet i shteteve të rajonit të propozuar nga Kajro për të diskutuar krizën siriane do të mblidhet së shpejti. Në këtë katërshe përfshihen Turqia, Arabia Saudite, Irani dhe Egjiptin.

Në komentete të veçanta, Kryeministri turk Rexhep Tajip Erdogan shprehu shqetësimin e mëtejshëm në mungesën e konsensusit ndërkombëtar mbi kaosin në Siri. Ai tha në një takim të partisë së tij në pushtet AK në Ankara se Turqia nuk "ka luksin të qëndrojnë indiferente" për çfarë po ndodh në Siri.

Ndërkohë, forcat siriane dhe rebelët u përleshën në disa rajone të mërkurën, duke përfshirë Aleppon, kryeqyteti tregtar i vendit.

Grupi sirian për të Drejtat e Njeriut me bazë në Britani thotë se të paktën 33 vetë u vranë në Aleppo, kur forcat siriane sulmuan lagjet ku ndodhen bazat e kryengritësve.

Qeveria siriane ka fajësuar "terroristët" për dhunën që ka përfshirë vendin për 18 muaj.
XS
SM
MD
LG