Lidhje

Hetuesit rusë, akuza ndaj udhëheqësit të opozitës


v

Komisioni rus i hetimeve ngriti zyrtarisht akuza kundër Leonid Razvozzhayev, drejtues i lartë i partisë Rusia e Drejtë.

Hetuesit rusë thonë se kanë akuzuar një aktivisti të opozitës për komplotim trazirash, bazuar në dëshmi nga një dokumentar televiziv pro-Kremlinit.

Hetuesit rusë thonë se kanë akuzuar një aktivist të opozitës për komplotim të trazirave, bazuar në dëshmi nga një dokumentar në një television pro-Kremlinit.

Komisioni rus i hetimeve ngriti zyrtarisht akuza kundër Leonid Razvozzhayev, drejtues i lartë i partisë Rusia e Drejtë.

Razvozzhayev dhe aktivistë të tjerë përshkruhen në dokumentar të planifikojnë protesta masive dhe një grusht shteti në një përpjekje të financuar nga politikani gjeorgjian Givi Targamadze.

Një zëdhënës i komisionit tha se zoti Razvozzhayev u dorëzua vetë të djelën në Ukrainë. Por përprahësit e tij thanë se ai u rrëmbye në Ukrainë u soll në Rusi dhe u torturua për të rëfyer.

Që kur filloi mandatin e tretë presidencial në maj, Vladimir Putin ka kërkuar ligje më të rrepta për liritë civile dhe influencën e huaj. Duma, dhoma e ulët e parlamentit rus miratoi një projektligj të ri të martën që zgjeron përkufizimin e tradhëtisë së lartë ndaj vendit në atë që kritikët thonë se është pjesë e shtypjes së Kremlinit ndaj disidentëve.

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG