Lidhje

BE nuk arrin marrëveshje për bankat


Shefat e finanancve të Bashkimit Evropian nuk arritën dot një marrëveshje për rregullatorët e bankave në mbarë kontinentin.

Të 27 udhëheqësit e financave u takuan sot në Bruksel, por u larguan pa arritur një kompromis, pasi Ministri francez i Financave Pierre Moscovici dhe homologu i tij gjerman Wolfgang Schaeuble, shkëmbyen fjalë lidhur me forcimin e rregullatorëve të bankave.

Moscovici tha se të 6 mijë bankat evropiane duhet ta rregullojnë veprimtarinë sipas bankës qendrore, por zoti Schaeuble tha se do të ishte tepër e vështirë që Gjermania të sigurojë miratimin e parlamentit për çdo plan që do ja dorëzonte autoritetin qindra bankave lokale në vendin e tij nën mbikqyrjen e Evropës Qendrore.

Rregullatorë më të fortë për bankat janë pjesë e përpjekjes për t’i dhënë fund krizave të borxheve qeveritare në 17 vendet ku përdoret si monedhë Euro. Disa banka, përfshirë Spanjën e zhytur në borxhe, kanë humbur miliarda dollarë nga huatë e këqija, ndërsa ekonomia e Eurozonës ka rënë në recesionin e dytë më të madh në tre vjet.

Shiko komentet (2)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG