Lidhje

Raketa satelitore e Phenianit, në vështirësi


orbital

Astronomë të ndryshëm thonë se raketa e sapo nisur satelitore e Koresë së Veriut mund të jetë ndeshur me probleme teknike.

Astronomë të ndryshëm thonë se raketa e sapo nisur satelitore e Koresë së Veriut mund të jetë duke funksionuar keq dhe nuk është duke lëshuar frekuenca ultra të larta radio transmetimesh.

Dr Jonathan McDowell i Qendrës Harvard-Smithsonian për Astrofizikë i tha Zërit të Amerikës se vëzhguesit optikë nga e gjithë bota kanë përdorur të dhënat orbitale për të parashikuar lëvizjet e satelitit. Ata gjithashtu kanë matur ndriçimin e tij.

Ai tha se se raportet e shumta nga astronomë të ndryshëm tregojnë se sateliti shfaqet herë i zbetë dhe herë ndriçues në intervale 16 sekondash, shenja që sugjerojnë se sateliti është ndeshur me probleme teknike ose ka dalë jashtë kontrollit në orbitë.

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG