Lidhje

Krishtlindjet - Papa Benedikti lutet për paqe


Nga bazilika e Shën Pjetrit të hënën vonë, Papa bëri thirrje për t'i dhënë fund gjakderdhjes në Siri, Liban, Irak dhe në rajon.

Papa Benedikti u lut për paqe, sidomos në Lindjen e Mesme, në meshën e Krishtlindjeve, ndërsa të krishterë në mbarë botën festojnë lindjen e Jezu Krishtit më shumë se 2 mijë vjet më parë.

Duke iu drejtuar besimtarëve në bazilikën e Shën Pjetrit të hënën vonë në Romë, Papa bëri thirrje për t'i dhënë fund gjakderdhjes në Siri, Liban, Irak dhe në rajon. Ai gjithashtu u lut që izraelitët dhe palestinezët të jenë në gjendje të jetojnë së bashku në paqe.

Mijëra turistë nga e gjithë bota u mblodhën në qytetin e Bregut Perëndimor të Betlehemit për të festuar në vendin ku të krishterët besojnë se lindi Jezusi.

Pushimet këtë vit ishin veçanërisht te gëzuara për mikëpritësit palestinezë, të cilët vetëm muajin e fundit morrën njohjen e Kombeve të Bashkuara për një shtet të pavarur të Palestinës.

Në mesazhin e tij vjetor para Krishtlindjeve, kryepeshkopi katolik në zonë, Fouad Twal, festoi këtë arritje për palestinezët dhe u kërkoi atyre që të punojnë me izraelitët për t'i dhënë fund konfliktit në dukje të pafund në rajon.

Pavarësisht motit të ftohtë, festimet vazhduan vonë në mbrëmje..

Shiko komentet (2)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG