Lidhje

Kongresi vazhdon betejën e borxhit


Republikanët dhe demokratët në Kongres po zhvillojnë sot një tjetër debat në betejën për taksa, shpenzime qeveritare dhe madhësinë e qeverisë federale.

Dhoma e Përfaqësuesve do të votojë mbi një projekt-ligj republikan për të vazhduar marrjen e fondeve borxh deri më 19 maj.

Zgjatja e afatit e shtyn rrezikun që Uashingtoni të mos paguajë detyrimet e tij lidhur me borxhin publik masiv, duke shmangur për momentin edhe kërcënimin që sjell kjo për ekonominë.

Më parë republikanët kishin kërkuar që për çdo dollar që ngrihet tavani i borxhit të ulet me një dollar buxheti federal. Administrata Obama thotë se nuk do t’i kundërvihet projekt-ligjit republikan.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG