Lidhje

John Kerry konfirmohet si Sekretari i ri i Shtetit


Бойкот концерту Мацуєва

Senatit amerikan konfirmoi të martën mbrëma emërimin e senatorit John Kerry në postin e Sekretarit të Shtetit

Senatit amerikan konfirmoi të martën mbrëma emërimin e senatorit John Kerry në postin e Sekretarit të Shtetit, pak orë pasi kandidatura e tij ishte miratuar nga komisioni i Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë.

Zoti Kerri, 67 vjeç, është veteran i luftës së Vietnamit; senator i shtetit Masachustes që prej vitit 1985, kryetar i Komisionit për Marrëdhëniet me Jashtë, dhe ish-kandidat presidencial në zgjedhjet e vitit 2004. Presidenti Barak Obama emëroi zotin Kerry muajin e kaluar për të zëvendësuar Hillary Clintonin në krye të Departamentit të Shtetit.

Në seancën dëgjimore për konfirmimin e tij javën e kaluar, zoti Kerry tha se Shtetet e Bashkuara duhet të vendosin rregull në politikat fiskale për të vazhduar të mbeten udhëheqës në botë. Ai tha se më shumë se kurrë, politika e jashtme është politikë ekonomike.
XS
SM
MD
LG