Lidhje

SHBA - Vdiq ish-Kirurgu i Përgjithshëm C. Everett Koop


Koop

Koop ka qenë një kirurg pediatrik i cili shërbeu si "mjeku i Amerikës" nga viti 1981deri më1989.

Vdiq në moshën 96 vjeçare C. Everett Koop, ish-kirurg i përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara, që lartësoi profilin e zyrës së tij duke u marë me sëmundjen e re atëherë, e njohur si SIDA dhe me rreziqet e pirjes së duhanit.

Instituti Dartmouth Koop njoftoi se ai mbylli sytë të hënën, por pa bërë të ditur shkakun e vdekjes. Koop ka qenë një kirurg pediatrik i cili shërbeu si "mjeku i Amerikës" nga viti 1981deri më1989.

Emërimi i tij atëhere për postin e Kirurgut të Përgjithshëm u kundërshtua nga grupe të caktuara të interesit të cilët kishin frikë se Koop do të përdorte këtë zyrë për të nxitur pikëpamjet e tij konservatore, sidomos qëndrimin kundër abortit. Megjithatë, gjatë mandatit të tij Koop arriti të shmangë përdorimin e postit të Kirurgut të Përgjithshëm për të promovuar ideologjinë e tij.

Në fakt, ai sot kujtohet më mirë për raportin e tij mbi SIDA-n në vitin 1986 ku kërkoi përdorimin e prezervativëve dhe edukatën seksuale për fëmijët e shkollave.

C. Everett Koop la gjurmë gjatë kohës që shërbeu në postin e Kirurgut të Përgjithshëm, duke nisur një fushatë kundër pirjes së duhanit në Shtetet e Bashkuara, fushatë që arriti të vendosë bazat për ndalimin sot të pirjes së duhanit në vende publike në të gjithë vendin.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG