Lidhje

Clinton në garën presidenciale 2016?


Ish-sekretarja e Shtetit Hillary Clinton këto ditë është vënë përsëri në qendër të vëmendjes: a do të përfshihet ajo në garën e zgjedhjeve presidenciale të 2016-ës?

Mbrëmë zonja Clinton mbajti një fjalim, hera e parë që ajo flet në publik që nga koha kur u largua nga posti i Sekretares së Shtetit. Zonja Clinton foli për gratë, ajo tha se krijimi i mundësive për gratë dhe vajzat lidhet me mirëqenien dhe sigurinë e të gjithëve.

Por sytë e të gjithëve në takim ishin drejtuar edhe tek nënpresidenti Joe Biden, a do të jetë ai rivali i zonjës Clinton në 2016-ën? Vetë zonja Clinton nuk është shprehur ende për planet e saj, madje ajo ka thënë se nuk ka synime për garën presidenciale, por ka shumë shenja që tregojnë se ajo mund të përfshihet në garë.

Kohët e fundit ajo iu bashkua fushatës për martesën mes homoseksualëve dhe disa nga demokratët me ndikim kanë thënë se në se ajo do të kandidojë, do ta mbështesin.
XS
SM
MD
LG