Lidhje

Vdiq këngëtari folklorik amerikan Richie Havens


Richie Havens

Familja e tij thotë se Havens vdiq të hënën nga një goditje në zemër në New Jersey. Ai ishte 72 vjeç

Vdiq këngëtari folklorik amerikan Richie Havens, i cili ishte interpretuesi i parë në festivalin e muzikës Woodstock më 1969.

Familja e tij thotë se Havens vdiq të hënën nga një goditje në zemër në New Jersey. Ai ishte 72 vjeç

Havens hapi festivalin 3-ditor në Woodstock më 1969 me këngën Freedom, dhe interpretori për 3 orë. Ky koncert shënoi pikë-kthesën në karrierën e tij.

Havens gjithashtu interpretoi gjatë përurimit të presidentit Bill Klintonit në vitin 1993.

Richie Havens regjistroi albumin e tij të parë në vitin 1967, dhe 25 albumeve muzikore gjatë karierës së tij.

Në vitin 2010, Havens u operua nga veshkat, por nuk arriti të rimëkëmbej, dhe që nga ajo kohë nuk mundi të dilte më në skenë.
XS
SM
MD
LG