Lidhje

Në Moore, Oklahoma, vazhdojnë operacionet kërkim-shpëtim


Në Moore, Oklahoma, vazhdojnë operacionet shpëtim-kërkim
Në Moore, Oklahoma, vazhdojnë operacionet shpëtim-kërkim

Shefi i zjarrfikësve të qytetit thotë se punëtorët e emergjencës nuk do të ndalen në kërkim për të mbijetuarit dhe planifikojnë për të shkuar nëpër rrënojat e çdo ndërtesë të paktën tre herë.

Moti me stuhi po vëzhtirëson përpjekjet e shpëtimit në Moore të Oklahomës, një ditë pasi një tornado e fuqishme shkatërroi pjesë të mëdha të këtij qytetit qendror të Shteteve të Bashkuara.

Shefi i zjarrfikësve të qytetit thotë se punëtorët e emergjencës nuk do të ndalen në kërkim për të mbijetuarit dhe planifikojnë për të shkuar nëpër rrënojat e çdo ndërtesë të paktën tre herë.

Tornado e së hënës vrau 24 persona dhe plagosi 240 të tjerë, duke rrafshuar lagje të tëra.

Shërbimi Kombëtar i Motit thotë se tornado që solli gjithë këto shkatërrime ishte stuhia më e fortë e këtij lloji me erëra mbi 322 kilometra në orë.

Shumë njerëz humbën çdo gjë që zotëronin, duke përfshirë edhe kafshët shtëpiake. Shumë mësues arritën të shpëtonin nxënësit e tyre duke i strehuar nëpër dollapet e librave dhe të rrobave në klasë pak para se stuhia të shkatërronte ndërtesën.

Presidenti Barack Obama e ka shpallur Oklahomën rajon katastrofe dhe urdhëroi Agjencinë Federale të Menaxhimit të Emergjencave (FEMA) të sigurojë çdo ndihmë që shteti ka nevojë. Ai tha se banorët e qytetit Moore nuk janë vetëm ndërsa rimëkëmben dhe rindërtojnë.
XS
SM
MD
LG