Lidhje

Projektligji për median në Maqedoni


Propozim ligji për rregullimin e punës së mjeteve të informimit në Maqedoni ka hyrë në procedurë parlamentare, ndërkohë që edhe pas disa ndryshimeve që i ka bërë qeveria, mbeten ende pakënaqësi në radhët e gazetarëve, por dhe të opozitës. Ligji detyron median të shtojë prodhimin autorial, ndërsa leja për transmetim do të jepet nga Regjistri Qendror dhe jo si deri tash nga Këshilli i Radiopërhapjes. Ligji i ri do të shtojë kontrollin edhe ndaj portaleve në internet.

Projektligji per median, Maqedoni
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:27 0:00
XS
SM
MD
LG