Lidhje

Venezuela do të emërojë një ambasador të ri në SHBA


Venezuela pritet të emërojë sot një ambasador të ri në SHBA, një javë pasi dëboi tre diplomatë amerikanë, të cilët i akuzoi se ishin angazhuar në komplote me studentët protestues.

Presidenti Nicolas Maduro tha se ai po e zgjedh ambasadorin, sepse do që t’i përmirësojë lidhjet me Shtetet e Bashkuara.

Ky veprim pason javë me protesta anti-qeveritare në Venezuelë, ku u vranë 13 persona. Demonstratat e vazhdueshme janë sfida më e madhe për zotin Maduro, që kur mori pushtetin prillin e kaluar.

Venezuela dhe Shtetet e Bashkuara nuk kanë patur ambasadorë në vendet përkatëse që nga viti 2010.

Karakasi i ka akuzuar Shtetet e Bashkuara për ndëhyrje në punët e brendshme të vendit, ndërsa SHBA kanë shprehur shqetësime për qeverinë e majtë të ish-presidentit Hugo Chavez dhe pasuesit të tij, zotit Maduro, përfshirë lidhje me vende si Kuba, Irani dhe Rusia
XS
SM
MD
LG