Lidhje

Rifillon gjyqi për tragetin e fundosur jugkorean


An Evangelical Baptist Church believer shouts slogans against the government as police officers stand guard in font of believers sitting by the main gate of the church in Anseong, South Korea, June 11, 2014.
Sot rifilloi gjyqi i ekuipazhit të tragetit të fundosur jugkorean, ku të pandehurit argumentuan se ishte faji i rojes bregdetare që nuk arriti të shpëtojë të mbi 300 pasagjerët që humbën jetën.

Kapiteni i tragetit Lee Joon-seok dhe tre anëtarë të ekuipazhit janë akuzuar për "vrasje nga neglizhenca me dashje" dhe përballen me një dënim të mundshëm me vdekje. Njëmbëdhjetë anëtarë të tjerë të ekuipazhit përballe me akuza më të lehta për neglizhencë.

Publiku jugkorean ka shprehur indinjatë ndaj kapitenit dhe ekuipazhit, shumica e të cilëve janë filmuar duke braktisur anijen, ndërkohë që qindra pasagjerë u lanë të vdisnin në bord.
XS
SM
MD
LG