Lidhje

Izraeli shpall armëpushim 7-orësh


Gaza

Izraeli thotë se do të ndalë zjarrin në pjesën më të madhe Rripin e Gazës për shtatë orë të hënën, për të lejuar palestinezët të marrin ndihmë humanitare, dhe për civilët e zhvendosur të kthehen në shtëpitë e tyre.

Armëpushimi u njoftua vetëm disa orë pas një sulmi ajror izraelit në qytetin Rafah ku u vranë të paktën 10 civilë të cilët ishin strehuar në një shkollë të Kombeve të Bashkuara. Të paktën 35 të tjerë thuhet se janë plagosur. Departamenti amerikan i Shtetit e quajti sulmin të turpshëm dhe tmerrshëm.

XS
SM
MD
LG