Lidhje

Anulohen takimi i BE-së për Greqinë


German Finance Minister Wolfgang Schaeuble, right, speaks with French Finance Minister Michel Sapin during a round table meeting of eurogroup finance ministers at the EU Lex building in Brussels, July 12, 2015.

Bashkimi Evropian anuloi një takim të nivelit të lartë të 28 vendeve anëtare për Greqinë, ndërsa vazhdojnë bisedimet e ministrave të financave të eurozonës.

19 ministrat po vazhdojnë takimin në Bruksel pasi bisedimet e së shtunës nuk arritën të shënonin një marrëveshje. Takimi i ministrave do të zgjasë derisa të përfudojnë bisedimet me Greqinë tha presidenti i Këshillit të Evropës, Donald Tusk.

Zyrtarët e Eurozonës u përballën me dështimin e Greqisë për të kryer këstin e pagesës disa ditë më pare. Ata kërkojnë garanci shtesë se Athina do të respektojë kushtet e një marrëveshje të re.

Burimet thonë se ministrat e financave shfrytëzuan takimin e së shtunës për të formuluar kërkesat për reformat ë tjera buxhetore dhe politike para se të hapen negociata për një hua të re.

XS
SM
MD
LG