Lidhje

Libri "Shqiponjat fluturojnë lart"


Këto ditë mbushet një vit nga vizita e Papa Françeskut në Shqipëri. Gazetari Zef Përgega sapo ka botuar një libër mbi këtë ngjarje, ku përfshihen mesazhet e Papës dhe një mori detajesh dhe fotosh nga ajo vizitë. Ai pohoi gjatë paraqitjes së botimit në katedralen e Shën Palit në Tiranë se edhe pse kaloi një vit nga ajo vizitë, mesazhet e Atit të Shenjtë janë aktuale dhe me rëndësi afatgjate.

Zef Përgega me librin Shqiponjat fluturojnë lart
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:19 0:00

Gazetari Zef Përgega publikoi sot mes një grupi autorësh, miqsh dhe gazetarësh librin e tij më të fundit “Shqiponja fluturojnë lart” kushtuar vizitës së Papa Franceskut në Shqipëri.

Libri përmban gjithë materialet e asaj vizite me rëndësi për Shqipërinë, mesazhet që u dhanë nga papa Francesku dhe mendimet e personaliteteve të ndryshme mbi këtë ngjarje të rëndësishme.

Botimi “Shqiponjat fluturojnë lart” u paraqit sot në një takim te katedralja e Shën Palit në Tiranë, ku morën pjesë, bashkë me pjesëmarrës të tjerë edhe nunci apostolik i Selisë së Shenjtë, Kryeipeshkv Ramiro Moliner Inglés.

Autori tha se e ka ndjekur nga afër vizitën e papës, duke ardhur në Tiranë nga SHBA, ku edhe jeton prej disa vitesh.

Botuesit dhe studiuesit që morën pjesë vlerësuan këmbënguljen e autorit Zef Përgega për hartimin e librit kushtuar Papa Franceskut.

Në këtë libër është përfshirë edhe një kapitull i vecantë mbi historinë e marrëdhënieve të Shqipërisë me Selinë e Shenjtë në shekuj.

Vizita e Papa Franceskut një vit më parë në Shqipëri pati jehonë të gjerë në shtypin botëror për mesazhet e saj në favor të paqes dhe bashkëjetesës ndërfetare.

Ajo ishte vizita e parë që Papa Francesku kreu në një vend europian dhe në meshën e tij deklaroi se Shqipëria është një shembull i madh për gjithë botën me tolerancën dhe harmoninë fetare të besimtarëve.

Papa Francesku u kujtoi dëgjuesve që shqiponjat shqiptare vërtet fluturojnë lart, por ato gjithmonë kthehen në folenë e tyre, duke ruajtur lidhjet me tokën.

Ky mesazh është në titull dhe në qendër të librit të gazetarit Zef Përgega.

XS
SM
MD
LG