Lidhje

Trump reagon pas "Brexit"


Republican presidential candidate Donald Trump speaks during a news conference, at his Turnberry golf course, in Turnberry, Scotland, Britain June 24, 2016.

Kandidati i pritshëm republikan për president, Donald Trump tha se parashikon që edhe vende të tjera të ndjekin shembullin e Britanisë dhe së shpejti të bëjnë përpjekje për t’u larguar nga Bashkimi Evropian.

"Njerëzit duan t’u kthehet vendi i tyre siç e kishin më parë, duan të kenë pavarësi, në një farë kuptimi. Kjo po shihet në Evropë, në të gjithë Evropën. Për mendimin tim, do të shohim më tepër se sa ajo që ndodhi mbrëmë. Mendoj se do të ketë edhe shumë raste të tjera, ku njerëzit do të kërkojnë t’u kthehen kufijtë dhe pavarësia financiare,” tha zoti Trump.

Ai i bëri komentet në rezortin e tij të golfit në Tërnberi të Skocisë. Ai tha se ka ngjashmëri mes asaj që ndodhi në Britani dhe asaj që po ndodh në Shtetet e Bashkuara.

XS
SM
MD
LG