Lidhje

Kosovë: Rrëfimi i një të kthyeri nga Siria dhe zhgënjimi me luftën atje


Rrëfimi i një të kthyeri nga Siria dhe zhgënjimi me luftën atje
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:07 0:00

Që nga viti 2012 e deri sot, 314 shqiptarë të Kosovës, në mesin e të cilëve 44 gra dhe 28 fëmijë, kanë shkuar në Siri, duke ju bashkuar fillimisht grupeve opozitare që luftonin kundër qeverisë së presidentit sirian, Bashar Al Assad, e më pas edhe grupeve ekstreme si Shteti Islamik. Sipas autoriteteve, 110 prej tyre janë kthyer në Kosovë, kryesisht të zhgënjyer më atë që kishin parë dhe përjetuar atje. Në vazhdim ju ftojmë të ndiqni rrëfimin e një prej të kthyerve. Për arësye sigurie, intervista është zhvilluar në një mjedis të errët dhe Zëri i Amerikës do ta identifikojë atë me emrin Nori, që nuk është emri i tij i vërtetë.

Rrëfimi i një të kthyeri nga Siria dhe zhgënjimi me luftën atje
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:07 0:00

XS
SM
MD
LG