Lidhje

Mungesa e besimit, dëmton standartet e zgjedhjeve


Intervistë me kryetare e KQZ, Kosovë Valdete Daka
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:35 0:00

Intervistë me kryetare e KQZ, Kosovë Valdete Daka

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Kosovë, Valdete Daka thotë se standartet e zgjedhjeve i minon mungesa e besimit tek ata që i organizojnë.

Për zojnën Daka më shumë se ndryshimi i ligjit zgjedhor ka rëndësi zbatimi i tij si dhe sjellja e partive në zgjedhje.

Intervistë me kryetare e KQZ, Kosovë Valdete Daka
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:35 0:00

"Ligji mund ta ndryshojmë çdo ditë, por jo vetëdijen e njerëzve apo të partive politike", thotë zonja Daka.

Gjatë intervistës për Zërin e Amerikës, zonja Daka flet për zgjedhjet e jashtëzakonshme në komunën Drenas si dhe deklaratat politike të partive për zjgedhje të parakohshme.

Kryetarja e KQZ-së thotë se institucioni që drejton është i detyruar të zhvillojë zgjedhje kurdo që ato të thirren nga presidenti i republikës.

Ndërkohë zonja Daka kujton ndikimin potencial që mund të ketë në cilësinë e zgjedhjeve afatet e ngushta kohore për përgatitjen e tyre.

Kryetarja e KQZ-së ishte në Uashington DC në kuadër të programit zgjedhor të SHBA.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG